Proč doma kočka močí všude možně kromě svého WC. Důvody jsou prostší, než se může na první pohled zdát

Fotografie: Depositphotos

Pokud patříte mezi chovatele koček, možná se vám už někdy stalo, že váš miláček začal močit všude, jen ne tam, kam má. Na vině může být několik faktorů.

Může se stát, že vaše kočka močí mimo záchod bezdůvodně. Močí všude v domě a vy její chování nechápete, protože je to přece přirozeně čistotné zvíře. Tato změna chování může znamenat, že vaše kočka má nějaký problém a snaží se upoutat vaši pozornost. Pokud vaše kočka močí po celém domě a vy si všimnete změny v jejím chování, může to mít několik příčin.

Proč je najednou tak nepořádná?

Kočky mají často zvyky a rutinu, kterou jen zřídka mění. Pokud si všimnete, že vaše kočka močí na židli, koberec nebo podlahu, je to známka problému, který byste neměli podceňovat. Vaše kočka může trpět nemocí nebo onemocněním. Proč vaše kočka začíná močit všude?

1. Vaše kočka může být ve stresu

Pokud měníte interiér svého domova nebo často stěhujete nábytek, může to být pro vaši kočku zdrojem stresu. Kočky mají rády své vlastní zvyky a stěhování kočkolitu pro ně může být nepříjemné. Pokud se jí nelíbí místo, které jste jí vybrali pro jeho záchod, může to být vysvětlení, proč ho nepoužívá a čůrá všude.

2. Vaše kočka může být nemocná

Našli jste kočičí moč na čerstvě vypraném oblečení, botách a povlečení a nechápete proč. Problémy s močením a změny chování mohou být příznaky nemoci. Váš malý kamarád může mít infekci močových cest nebo ledvin. Věnujte pozornost barvě moči vaší kočky a jejímu zápachu. Jiné nemoci, jako je artritida, zácpa nebo nádor močového měchýře, mohou způsobovat časté močení nebo močení mimo záchůdek. Poraďte se s veterinářem, abyste zjistili diagnózu a zahájili léčbu.

Fotografie: Freepik

3. Změnili jste jí stravu

Pozor byste si měli dávat vždy, pokud přecházíte na jiné krmivo. Pokud jste v nedávné době změnili kočce stravu, může to být příčinou jejího chování. Nový druh krmiva nemusel vaší čtyřnohé parťačce sednout a mohl vést k problémům s ledvinami, které pak mají za následek nehody ve vaší domácnosti.

4. Značí si své teritorium

Vaše kočka močí mimo záchod, protože potřebuje pozornost, a proto si značí své teritorium. S příchodem nového dítěte nebo nového domácího mazlíčka se vaše pozornost často soustředí na nového člena rodiny a vaše kočka se může cítit zanedbaná. Stříká moč na kus nábytku nebo na určité místo, aby si označila moč a komunikovala s vámi. To je běžné u nekastrovaných nebo nekastrovaných koček.

5. Vyměnili jste jí „WC“

Vaší kočce se nemusí líbit nový čistý záchůdek. Tento pocit nepohodlí a nejistoty vyvolává stres a úzkost, což vede k močení všude. Jediným řešením je vrátit starý záchod na klidné místo nebo ho znovu vyměnit. Možná byl problém právě zde, což poznáte během několika málo dní.

Fotografie: Freepik

Jak zabránit kočce v močení mimo záchod?

Pokud se vaše kočka opět nedokáže zastavit před močením po celém domě, máme pro vás několik tipů, jak se s problémem nečistoty vypořádat. Toto chování může mít různé příčiny, ale pokud přetrvává, vyhledejte veterinárního lékaře. Kočky nesnášejí vůni citrusových plodů. Chcete-li jí zabránit v močení na stejném místě, položte na něj pomerančovou nebo citronovou kůru, abyste jí odradili.

Dalším fíglem je použití černého pepře. Posypte černým pepřem místa, kde má vaše kočka ve zvyku močit, a kočka by se tam měla vyhnout. Posledním tipem je hořčice.  Zřeďte hořčici s vodou v rozprašovači a nastříkejte směs na místa, kde vaše kočka ráda močí. Hořčice vaši kočku přirozeně vyplaší.

Fotografie: Freepik

Vaše kočka močí mimo záchůdek z mnoha důvodů, ale záchůdek byste měli také pravidelně čistit. Kočku není třeba peskovat, ale je důležité, abyste jí věnovali hodně lásky. Dejte mu vhodný box na stelivo a naučte ho, jak si v něm ulevit. Časem by se vaše kočka měla vrátit ke správným návykům a rychle se opět stát čistotnou.

Zdroj: PetMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]