Až směšně snadný způsob, jak pomoci růžím zakořenit kdekoliv. Dělám to takhle odjakživa

Fotografie: Subhrajyoti07 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Růže jsou oblíbené pro svou nádhernou krásu a podmanivou vůni. Množení růží umožňuje nadšencům rozšířit svou sbírku a zároveň zachovat jedinečné vlastnosti jejich oblíbených odrůd.

Existuje více postupů, jak namnožit růže. Klasickou metodou je řízkování, kdy si vyberete silný řízek a poté jej umístíte do substrátu a počkáte, až zakoření. Touto technikou se však ne vždy nová růže ujme. Pokud si chcete namnožit růži, vyzkoušejte způsob, kdy máte celý proces zakořeňování pod větší kontrolou. Tato metoda je jednoduchá a postačí vám k ní jen plastová láhev.

Postup množení růží

Prohlédněte si rostlinu a vyberte na ní silný a zdravý stonek s několika patry listů a očky. Tento stonek bude později vaší novou růží, kterou budete sázet. V první fázi však tento stonek nebudete oddělovat od mateřské rostliny zcela. Vezměte si ostrý nožík a na stonku udělejte podélný, přibližně 6 cm dlouhý řez. Řiďte se tloušťkou stonku. Řez by měl být vždy tenčí, než zbytek stonku.

Z tohoto místa řezu pak bude rostlina zapouštět kořeny. Nyní si vezměte plastovou láhev a uřízněte její dno tak, abyste vytvořili květináček odpovídající velikosti. Řez nejprve ošetřete stimulantem kořenového růstu a poté pod něj vložte okraj plastové láhve tak, aby byl částečný řez stonku v plastové láhvi a nedotýkal se zbytku stonku.

Nyní plastovou láhev naplňte vhodnou lehčí zeminou, navlhčete a plastovou láhev překryjte částí s hrdlem, kterou si také uřízněte na vhodnou velikost. Plastovou láhev je také potřeba ke stonku připevnit. Můžete si pomoci stahovacími pásky nebo izolepou. Pokud je nádoba s hlínou příliš těžká a hrozilo by zlomení stonku, pak vedle něj zapíchněte pevnou tyčku a stonek k ní vyvažte.

péče o růže
Fotografie: Freepik
množství banánů

Soused zakopal na zahradě vajíčko a banán. Považovali ho za blázna, ale na jeho záhonech se staly hotové zázraky

Kontrolujte vlhkost substrátu

Plastovou láhev zabalte do černé fólie nebo plastového pytle, aby ke vznikajícím kořenům nemohlo světlo. Nyní už stačí jen občas zkontrolovat vlhkost substrátu v lahvi a případně doplnit vodu. Po dvou měsících byste měli vidět, že plastová láhev se naplnila novými kořeny, rostoucími z částečně odříznutého stonku.

Nyní je čas novou rostlinu definitivně oddělit od té mateřské. Uřízněte tedy celý stonek pod lahví s novými kořeny. Plastovou láhev odstraňte a růži zasaďte na konečné stanoviště. Protože má nový stonek už bohatou násadu kořenů, bude se nové rostlině mnohem lépe zakořeňovat a riziko, že se neujme bude jen velmi malé.

Zdroj: Vkurselife

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*