Slimáci dokáží pěstovanou zeleninu v mžiku zlikvidovat. Finty zkušených zahrádkářů jim to ale nedovolí

Fotografie: Freepik

Mezi nejčastější škůdce na zahrádkách patří rozhodně slimáci. Tento nevzhledný slizký plž dělá každoročně vrásky na čele leckterému zahrádkáři. Proto se můžete nyní inspirovat mnoha účinnými metodami, které slimáky zlikvidují.

Jak nežádoucí slimáky efektivně odstranit?

Chcete zatočit se slizkými slimáky? Vsadit tedy můžete na jednu z následujících praktických metod:

  • Pivní pasti: jedná se o velmi levnou a vysoce účinnou metodu likvidace slimáků. Stačí vám k tomu jen několik plastových kelímků nebo PET lahví bez hrdla a trochu piva. Začněte tak, že do kelímku nalijete potřebné množství pivního mohu a nádobu zahrabejte do půdy v místě, kde se slimáci nejvíce vyskytují. Otvor by měl být v úrovni terénu. Slimáci jednoduše do kelímku napadají a utopí se.
Fotografie: Freepik
  • Vaječné skořápky: až si příště uděláte k snídani omeletu z vajíček, nevyhazujte skořápky. S těmi totiž také odstraníte slimáky se zahrady. Jen je trochu nadrťte a poházejte kolem pěstované zeleniny. Tím dodáte plodinám potřebné minerály a plži nebudou mít šanci.
Fotografie: Freepik
  • Smirkový papír: je nejen potřebný v dílně šikovného kutila. Možné je pomocí něj odradit i slimáky. Nastříhejte kus smirkového papíru na malé kousky, a ty poházejte na inkriminovaná místa na zahradě. Drsný povrch neumožní plžům dostat se až k plodinám.
  • Citronová kůra: tu stačí jen umístit v okolí zeleniny na zahradě. Slimáci ji ucítí, přilezou a vy je pak už pouze posbíráte a vyhodíte.
  • Kuchyňská sůl: je nejčastějším prostředkem na likvidaci plžů v okolí zeleniny. Posypejte půdu kolem pěstovaných plodin. Slimáci se přes ní nedostanou. Sůl totiž jejich tělesné schránky rozleptá.
Fotografie: Freepik

Další metody k likvidaci slimáků na zahradě

Slimáky je možné také odstranit pomocí kávové sedliny. Až si tedy příště uděláte ranní kávu, nevyhazujte lógr. Ten pouze nasušte, poházejte kolem zeleniny a sledujte, jak plži mizí. Kromě jiného kávou dokonale prohnojíte půdu. A v neposlední řadě jsou jakýmisi přirozeným nepřítelem slimáků slepice a kachny. Proto jestli je chováte, jste rozhodně ve výhodě. Drůbež si na nich ráda pochutná.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]