Důvod, proč kočky chodí za svými páníčky do koupelny. Důležité pro všechny, kdo mají tyto čtyřnohé miláčky doma

Fotografie: Depositphotos

Možná jste už někdy přemýšleli nad tím, proč s vámi kočky raději tráví čas v koupelně než na zahradě nebo v kuchyni. Odpověď vás možná překvapí.

Kočky v koupelně mohou mít na práci různé věci. Některé tam chodí, protože tam mají umístěný svůj záchůdek, jiné hledají klid a pohodu a další si hrají tak, že lezou do vany nebo chytají vodu z kohoutku. Ale k čemu to je, když mručení začne následovat svého ošetřovatele do koupelny? Je to záhadné chování.

Znáte tuto situaci?

Kolikrát se vám už stalo, že po zavření dveří do koupelny na ně vaše kočička začala šíleně „bušit“? Možná mňoukala jako pominutá nebo se dokonce snažila prostrčit tlapky škvírou i dveřmi a podlahou? Mnoho lidí, kteří se zabývají kočkami, zná tuto situaci dobře a nereflektovaně ji přijímají jako normu. Možná se toto chování ale dá nějak vysvětlit? Odkud se bere toto podivné chování koček?

Fotografie: Depositphotos

Kočky v koupelně

Kočky mají rády, když jste v klidu. Překvapuje vás to? Pravděpodobně ani ne. Jen si vzpomeňte, v jakých situacích jsou nám naše kočky nejblíže. Samozřejmě když ležíme na pohovce, sedíme v křesle nebo u počítače. Všimněte si, že naše tělo je pak statické – stejně jako například v koupelně při koupání. Když kočka vycítí klid svého majitele, je ochotnější s ním trávit čas. Proto se kočky v koupelně cítí bezpečně a pohodlně.

Bezpečnost na prvním místě

Pocit bezpečí je dalším možným důvodem, proč jsou naše koupelny u našich koček tak oblíbené. Hlavní zásadou jejich životů (všech devíti životů) je hledání bezpečí. Jedině to vytváří podmínky pro uvolnění a pocit štěstí. Když vás váš mourek následuje do koupelny a cítí váš klid, možná si říká: když je tam v bezpečí on, tak já taky. Znamená to, že je tam v bezpečí i kočka? Znamená to, že koupelna je kočičí oázou klidu v našich domovech? Zdá se, že ano.

Fotografie: Freepik

Dobře prozkoumané území

Kočky jsou velmi teritoriální zvířata. Proto mají rády kontrolu nad celým svým územím – ano, ano, i nad koupelnou. Zavírání dveří před nimi je může dráždit a zbavit je možnosti kontrolovat, co se kolem nich děje. Není tedy divu, že se ze všech sil snaží prostor znovu otevřít. Dveře do koupelny zůstávají v mnoha domácnostech zavřené. Oblast za nimi je často neprobádaná a zajímavá. Když kočka vidí, že ošetřovatel vstoupil do této „neznámé země“, instinktivně se tam také snaží dostat a prozkoumat nové území.

Vysvětlení lásky ke koupelně

Všechna tato tři vysvětlení mohou být důvodem, proč s námi naše kočky rády tráví čas v koupelně. Částečně je to způsobeno jejich potřebou hlídat a rozšiřovat své území a částečně hledáním bezpečného prostoru. Pokud i vy náhodou trávíte čas na záchodě se svou kočkou. Možná bude lepší, když nám o tom nebudete dávat vědět v komentářích. Nechte to na sobě!

Zdroj: TheSprucePets