Věděli jste, že vaše kočka by vás sežrala, kdyby mohla? Studie potvrdila výsledek „psychologické pětky”

Fotografie: iStock

Co se honí kočičí hlavou, když na nás upírá intenzivní pohled z okenního parapetu? Možná myslí na to, jak moc nás miluje. Nebo možná na to, jak by nás sežrala.

Podle výzkumu univerzity v Edinburghu mají domácí kočky mnoho podobností s velkými šelmami. Studie se zabývá instinktivní dominancí koček, impulzivní kontrolou a agresivitou. Zjistilo se, že toto jsou společné rysy všech kočkovitých šelem, bez ohledu na jejich velikost. Osobnostní rysy kočky domácí jsou pak nejvíce podobné s africkým lvem.

Psychologie kočky

Ve studii s názvem „Struktura osobnosti u kočky domácí, kočky divoké, levharta obláčkového, levharta sněžného a lva afrického” se vědci zaměřili na to, zda mezi těmito odlišnými typy koček existují nějaké společné osobnostní znaky. Zkoumali je z hlediska tzv. „psychologické pětky“, tedy extraverze, přívětivosti, svědomitosti, neurotismu a otevřenosti.

Pokud se vám někdy zdá, že vaše kočka je vůči vám úzkostná, nejistá, podezíravá nebo agresivní, tak jste ji odhadli dobře. Pokud by byla větší, nejspíš by v tuto chvíli zareagovala jako lev, zaútočila by a pravděpodobně by vás sežrala. Je to celkem děsivá představa, ale tyto rysy jsou jednoduše v kočkovitých šelmách hluboce zakořeněné.

Nemusíte se jí zbavovat

Z výzkumu však vzešly i pozitivní závěry. Stejně jako lev jsou kočky domácí i hravé a impulzivně veselé. Jediná potíž je, že jsou nepředvídatelné. V jednu chvíli budou vrnět při drbání blahem a budou se rády mazlit. Jen chvilku na to se však agresivně vrhnou po vaší ruce, čímž dají nekompromisně najevo, že hra skončila.

Fotografie: Freepik

Každá kočka má trochu odlišnou povahu a je svým způsobem jedinečná. Některé jsou skutečně milé, mazlivé a svoji neuroticky podezíravou stránku ukazují velmi zřídka. Pokaždé, když si pořizujeme kočku, musíme počítat s tím, že si bereme domů malého dravce – se vším, co k tomu patří. Ostatně tato kočičí nezávislost, zdánlivá lhostejnost vůči pánečkovi a elegance, jakou mají jen tyto malé šelmičky, je často tím, co nás na nich nejvíce fascinuje.

Navíc agresivita a případný útok u koček vychází z momentálního pocitu ohrožení. Takže se nemusíte bát, že by vaše kočka plánovala na parapetu úkladnou vraždu. Pokud však toužíte spíše po věrném, mazlivém zvířeti, které vám s radostí projevuje lásku na každém kroku, pořiďte si raději pejska.

Zdroj: The University Of Edinburgh, Sosialnytt