Úředníci uložili sousedovi enormní pokutu. Ukázali na „drobnost“ u plotu a problém byl na světě

Fotografie: Depositphotos

Sourozenci z polské oblasti Podlasie dostali od místních úředníků gigantickou pokutu. Zdědění statku po otci bylo jen začátkem jejich trablí, hlavně kvůli plotu.

Když sourozenci z Podlasie zdědili po svém otci statek, rozhodně načekali následující události. Úředníci jim totiž uložili přímo gigantickou pokutu ve výši 180 000 zlotých (961 000 Kč). Byla uložena za vstup na pozemek a také špatně umístěný plot. Ten zde však před jejich příchodem stál už desítky let. Jak je to možné? Existuje za úředním rozhodnutím vůbec nějaká logika?

Plot a silnice

Obecní úřad v Nurzci se již několik měsíců chystá na výstavbu nové silnice. Ačkoli nemovitost zmíněných sourozenců se současnou silnicí sousedí už několik dekád, dle úředníků investice stále narážela na několik překážek. V první řadě jim vadí plot kolem budovy,“ jak uvádí dědic Krzysztof. „Je to doslova součást budovy, přesně 70 centimetrů,“ dodává. „A k našemu velkému překvapení se navíc ukázalo, že část toho plotu jim stojí v cestě.“

„V souvislosti se stavbou, která se chystá, by tak měl být celý demontován,“ dodává jeho sestra. Protože se nechtěli vystavovat dalším potížím od místních úřadů, plot společnými silami rozebrali. Jasně se však odvolali proti příkazu k demolici budovy. O několik týdnů později však dostali další úřední dopis. Jak vyšlo najevo, úředníci neprojevili naprosto žádné slitovaní. Nejdříve vadil plot, pak se třískou v oku stala ještě příjezdová cesta.

Náklady a úřední šiml

Té a její údajné nezákonnosti se totiž týkal další demoliční příkaz. Jako kdyby to všechno nestačilo, byla dvojici nových majitelů pozemku vyměřena obrovská pokuta, téměř 1 milion Kč. Konkrétně za nesmluvní zábor jízdního pruhu. Byla to zkrátka asfaltová příjezdová cesta. Jednoduše tady bylo kruté bahno, po kterém se prakticky nedalo jezdit,“ osvětluje Krzysztof. „A právě z toho fragmentu nám byl uložen tento trest za obsazení cesty,“ dodal.

Fotografie: Depositphotos

Ani jeden ze sourozenců netušil, že by s plotem nebo cestou mělo být něco špatně. Na úpravy došlo už dříve, tehdy to nikomu nevadilo. Je tak náhle uložen trest za něco, co tu bylo dekády. Oba předali případ soudu a odvolacímu výboru místní samosprávy. SKC se postavil na jejich stranu. Vyšla najevo nedbalost úřadu, který neprovedl jakoukoli kontrolu za účasti účastníků řízení, při kterém by se měřila zabraná plocha. Plot ani cesta už ale nejsou, úředníci na statek zapomněli.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]