Matka myslela, že syn našel kus špinavého drátu. Ukázalo se, že je to 2 000 let starý vzácný náramek

Fotografie: Birmingham Museums Trust, Teresa Gilmore / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Matka chtěla, ať tu špinavou věc zahodí. Chlapec si však nedal říct. Nakonec se ukázalo, že si z procházky přinesl poklad nevyčíslitelné hodnoty.

Jedenáctiletý chlapec je skautem tělem i duší, a navíc ho opravdu baví hledat zajímavé předměty v přírodě. Server Topky informoval o tom, jak si z jedné procházky přinesl malý kousek kovu, o kterém byl přesvědčený, že je zlatý. Pak se však ukázalo, že má mnohem vyšší hodnotu než kov, z něhož je vyroben. Muzea nyní mají možnost si vzácný nález odkoupit.

Matka mu řekla, ať to zahodí

Jedenáctiletý Rowan Brannan byl na procházce se svou matkou na poli poblíž anglického Paghamu v západním Sussexu. „Rowana vždy zajímalo hledání nejrůznějších předmětů, je velmi dobrodružný a vždy sbírá věci ze země,“ vysvětlila jeho matka Amanda pro deník NewYorkPost. Když jí ukazoval to, co právě vyhrabal z hlíny, řekla mu, ať to zahodí. Vypadalo to jako nějaký drát z plotu a bylo to velmi špinavé. Rowan byl však přesvědčený, že našel něco zlatého.

A nemýlil se. Když nalezený předmět doma očistil, skutečně se zdálo, že by mohlo jít o kus zlata. Kov splňoval všechna kritéria, ale jak vzácnou věc si z procházky přinesli domů, to se dozvěděli až díky Amandině kadeřnici. Ta jednoho dne zavítala do jejich domu, aby Amandu ostříhala. Sama byla vášnivou hledačkou a sběratelkou kovových předmětů, a dokonce navštěvovala kroužek, ve kterém se tomuto koníčku věnovala.

Při běžné procházce musela na pomoc zavolat manžela. Našla mamutí zub, který vážil 2 kg

Na území Velké Británie jde teprve o čtvrtý podobný nález

Vyfotila si tedy Rowanův nalezený kousek a poslala fotografii vedoucímu kroužku. Ten měl podezření, že by se mohlo jednat o něco vzácného, a odkázal je na odborníka. Nakonec se ukázalo, že Rowan našel mimořádně vzácný římský náramek z 1. století. Tyto náramky dostávali římští vojáci jako projev úcty, odvahy a za zásluhy. Na území Velké Británie se jedná teprve o čtvrtý podobný nález.

Náramek není sice kompletní a je na obou koncích zlomený, přesto má vysokou hodnotu. „Bylo to fascinující, naučili jsme se tolik věcí a je docela hezké být toho součástí, takže můžeme sledovat jeho příběh. Představte si, kdo to nosil. V našem domě máme kus historie,“ řekla nadšená Amanda. Po dvou letech zkoumání byl náramek prohlášen za poklad a bude nabídnut muzeím k odkupu. Na SvětěKreativity se můžete podívat i na příběh muže, který s detektorem nalezl 1 500 let starý prsten.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*