Jedlá soda je univerzální produkt hojně používaný v kuchyni, při úklidu domácnosti, v kosmetice, ale tentokrát i v zahradnictví. Je skvělou ochranou rostlin rajčat před rozvojem plísní.
Jedlá soda nejčastěji používaná v kuchyni a při úklidu domácnosti našla své další využití. Nakupte si jí zásoby, protože je budete potřebovat, abyste zajistili plynulý chod své domácnosti, ale i zahrady. Jedlá soda totiž může být skutečně použita i v zahradnictví, zejména ke zdárnému klíčení rajčatových semínek a k ochraně mladých výhonků před chorobami a škůdci.
Myslete ekonomicky i ekologicky
Jedlá soda je biologicky odbouratelný a ekonomický produkt, jenž má několik využití. S tímto jemným bílým práškem můžete čistit nejrůznější povrchy, bělit prádlo nebo i pečovat o svou pokožku. A to vše šetrně k vašemu zdraví, přírodě i peněžence. Jedná se o univerzální výrobek, který oceníte ve všech směrech v hojném množství.
To ovšem není všechno. Své zastoupení má nyní i v zahradnictví, zvláště při péči o sazenice rajčat. Podporuje klíčení rajčatových semínek a zároveň působí jako skvělá ochrana před houbovými chorobami a nejrůznějšími škůdci. Stejně tak je vhodná pro zmírnění zápachu z kompostu a k hubení otravného plevele.
Jedlá soda podporuje klíčení rajčatových semínek
K dezinfekci rajčatových semínek od mikrobů a k aktivaci jejich klíčení je dobré použít právě jedlou sodu. Smíchejte 2 polévkové lžíce jedlé sody se 2 litry vody a namočte semena do roztoku na dobu 24 hodin před výsevem. Po uplynutí potřebné doby semínka vyjměte a rovnou zasaďte na předem určené místo. Nyní o ně pečujte běžným způsobem. Sami se pak přesvědčíte, že rychlost jejich klíčení je mnohem rychlejší, než jste byli zvyklí dříve.
Jedlá soda pro ochranu rajčat
Jedlá soda je účinná při ochraně rostlin rajčat před houbovými chorobami, jako je například infekce. Nemoc, která nejvíce postihuje rostliny rajčat, je však plíseň. Vyvíjí se zejména na povrchu listů nebo na částech rostliny, které se nacházejí těsně nad zemí. V tomto případě může na pomoc opět přijít jedlá soda, která je zásaditá, dokáže tedy neutralizovat kyselé prostředí a bránit růstu plísní.
Smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody se 2 lžičkami prostředku na mytí nádobí. Přelijte roztok do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na rostliny. Domácí přípravek bude působit jako prevence, vyhnete se tak vlhkosti, která je hlavní příčinou rozvoje plísní. Nepřehánějte to však, aplikujte přiměřené množství a rostliny hlídejte.
Zdroj: Hunker, Tomato Bible