Rozmnožit lilie není složité. Stačí použít jednoduchou, efektivní metodu

Lilie jsou velice aromatické květiny, které jsou celosvětově rozšířené. Jejich květy oplývají pestrými barvami, od bílé, růžové, až například po modrou, nebo fialovou. Šlechtěním ale vznikly nebývale krásné odstíny a kombinace. Lze je pěstovat jak na zahradě, tak i jako pokojovou rostlinu. Druhů lilií je nespočet, a to až přes stovku.

V České republice je nejznámějším druhem lilie zlatohlavá, nebo lilie cibulkonosná. K vidění jsou především v okrasných zahradách pak i lilie tygrovaná, či lilie královská. Jejich pěstování není nikterak náročné, avšak má svá specifika. Květiny je zapotřebí vysazovat na místo, kde je dostatek světla. Půdu potřebují lilie lehčí, nejlépe s fragmenty kompostu. Pakliže budete chtít na zahradě více lilií, můžete je rozmnožovat takzvaným šupinováním.

Šupinování, jako efektivní způsob množení lilií

Pro více krásných lilií na zahradě postačí provést jen pár základních kroků:

  • Zakoupenou cibuli lilie oloupejte zhruba na polovinu. Tak abyste měli připravené zdravé šupiny.
  • Oloupané šupiny z cibule lilie dezinfikujte v roztoku manganistanu draselného asi patnáct minut.

  • Pak šupiny vyjměte a nechte 24 hodin schnout.
  • Následně je přemístěte do mikrotenového sáčku naplněného pilinami, rašelinou a vermikulitem. Tyto komponenty poté navlhčete vodou a sáček mírně protřepejte, aby se tekutina rozprostřela o všech míst.

Šupiny v sáčku uzavřete a nechte při pokojové teplotě asi 45 dnů klíčit. Už za měsíc budete moci pozorovat malé klíčky na povrchu šupin.

Jak zasadit vyklíčené šupiny lilií

Po 45 dnech vyklíčené šupiny lilií vyjměte z mikrotenového sáčku a omyjte pod čistou vodou. Pak si připravte dostatečně velký květináč s půdou pro výsadbu, která by měla obsahovat písek, popel a trochu perlitu. Kořeny, které se na šupinách vytvořily, vložte do vytvořených jamek v půdě, aby byly zcela ponořené a zasypte substrátem. Půdu je možné ještě dezinfikovat lžičkou roztoku manganistanu draselného.

Povrch v okolí šupiny lilie mulčujte pískem nebo perlitem. Květináč s šupinami lilie umístěte nejlépe na parapet k oknu, aby měla rostlina co nejvíce světla ke svému správnému růstu. Až lilie povyroste, můžete ji přesadit na zahradu. Květ lilie je možné očekávat zhruba dva až tři roky po vysazení. Přejeme úspěšné pěstování lilií!