Jedno z nejlevnější a zároveň nejúčinnějších hnojiv pro květiny, zeleninu i ovocné keře. Doma ho lze namíchat za pár babek

Fotografie: Depositphotos

Rostliny potřebují čas od času přihnojit. Hnojení jim dodává energii pro další růst, zlepšuje jejich stav a také zajišťuje více květů nebo větší plody. Toto domácí hnojivo si můžete vyrobit i vy.

Pokud si pěstujete na zahrádce nebo v domácnosti různé rostliny, určitě se o ně umíte dobře postarat. Většina rostlin vyžaduje pravidelnou zálivku a určité podmínky, aby se jim dobře dařilo. V případě, že byste chtěli svým rostlinám dopřát ještě více péče, můžete si pro ně vyrobit domácí hnojivo, které zvládne připravit i začátečník.

Složitá domácí hnojiva

V případě, že jste si někdy vyhledávali domácí hnojiva, mohli jste narazit na složité recepty. Takových receptů se lidé většinou zaleknou a raději si zajdou koupit do obchodu hnojivo chemické. Možná jste ale ještě neslyšeli o domácím hnojivu z banánových slupek. Příprava této tekutiny není vůbec složitá, zvládne ji úplně kdokoliv.

Tuto ingredienci nevyhazujte

Odpadkový koš má doma úplně každý a denně v něm skončí velká část surovin, které lze využít i jinak. Příkladem mohou být zbytky od ovoce a zeleniny, jež můžete vyhodit i na kompost a až se rozloží, vznikne skvělá a výživná zemina, kterou lze využít například pro pěstování rostlin.

Nikdy však nevyhazujte do koše banánové slupky a pokuste se je nedávat ani na kompost. Využít je totiž můžete například na domácí hnojivo na rostliny, které je velmi výživné. Hnojivo z banánové slupky je vhodné jak pro pokojové, tak pro zahradní rostliny. Návod, jak ho vytvořit, je velmi jednoduchý a do přípravy se můžete pustit i vy.

Návod na přípravu banánového hnojiva

Banán je ovoce, jež je pro lidské tělo a zdraví velmi potřebné. Díky banánu si do těla doplníte vlákninu, vitamín B a mnoho dalších prospěšných látek. Slupky z banánu nevyhazujte a připravte si zavařovací sklenici. Do poloviny ji naplňte banánovou slupkou, kterou je potřeba předem nakrájet. Slupku následně zalijte 1 litrem teplé vody. Sklenici zakryjte víkem a nechte 3 až 4 dny odležet.

Fotografie: Pixabay

Jakmile uvidíte ve sklenici bublinky, máte jistotu, že je hnojivo hotové. Poté, co sklenici otevřete, nemusíte se bát nepříjemného zápachu. Tekutinu bude potřeba zředit – stačí použít 10 litrů čisté vody. Rozkrájené slupky zahrabejte do zeminy okolo zahradních květin. Skvěle se hodí například okolo pivoněk, růží nebo chryzantém.

Zdroj: Homesandgardens