Proměnit balkon na úrodnou zahrádku hravě zvládnete i vy

Mít zahrádku je bezesporu výhra, ale ne každý má to štěstí. Totéž platí o balkonu, pokud patříte k těm, co bydlí v bytě, ale mají alespoň balkon, pak zajásejte. Můžete na něm pěstovat bylinky, drobné ovoce, nějakou tu zeleninu a pro potěšení oka i kytky. I balkon skýtá poměrně solidní možnosti.

No jasně – prostorná zahrada je úplně o něčem jiném, ale zase nemusíte sekat trávník a ořezávat větve. Co vše na balkoně můžete pěstovat? Právě na to se dnes zaměříme.

Pro pěstování na balkoně jsou vhodné keříkové a zakrslé odrůdy, tedy zmenšeniny. Alespoň co se ovoce a zeleniny týče. Dále se můžete rozhodnout pro bylinky i kytky.

Určitě by bylo vhodné, aby vám zůstalo míst pro posezení. Zvolit můžete vyklápěcí stoleček, který si sklopíte podle představy a nebude vám zabírat místo. I židličky mohou být skládací a viset na zdi, podle potřeby je použijete. Jestliže je váš balkon prostorný, pak můžete mít zahradní nábytek na balkoně neustále. Vhodné jsou i dekorace pro vytvoření útulnější atmosféry a různé lucerničky a světýlka pro večerní romantiku.

Květináče a truhlíky je vhodné volit do pyramidy nebo závěsné. Umístit je lze na zábradlí balkonu i zdi. Zkrátka vertikální zahrádku, protože ta umožňuje pěstování čehokoliv i na malém prostoru.

Keříková rajčata

Nejvděčnější balkonová zelenina. Potřebují jen středně velkou nádobu, dostatek slunce a pravidelnou zálivku. Hnojivo lze použít s pozvolným uvolňováním.

Jahody

Pěstovat je můžete v květináčích (i závěsných), truhlíku, textilním pytli či kapsáři, pro úsporu místa. Určitě během léta přijdou vhod. I když to nebude množství na zavařování, vitamínová a chutná svačinka potěší.

Chilli papričky

Stejně jako rajčata se jim dobře vede na sluníčku. Jsou pastvou pro oko. Klasické papriky lze sice pěstovat také, ale ty už jsou náročnější na pěstování i prostor.

Listový salát

Určitě přijde vhod taková roketa či rukola, když si budete připravovat letní salát. Otrhávat se dají postupně, takže můžete mít stále pro zpestření jídla tyto pomocníky pro ruce.

Brambory

Dokonce lze pěstovat na balkoně i brambory, skvělý je k tomu pytel, který postavíte na to správné místo. Jedná se o textilní pytel, kde lze pěstovat i jahody.

Bylinky

Z bylinek máte pestrý výběr. Od petrželky, pažitky, bazalky, přes rozmarýn, mátu a další. Bylinky s totožnými požadavky na zálivku můžete pěstovat společně. Pozor u máty, která se ráda roztahuje a zabírá místo ostatním bylinkám.

Dále lze na balkoně pěstovat třeba i borůvky nebo jiné ovoce – odrůdy určené pro pěstování v nádobách. Vhodné jsou již zmiňované textilní pytle, kapsáře a plastové nádoby, které jsou lehké, ať nehrozí, že se propadnete k sousedům. Mimo to jsou i levnější. Tak hurá na to. Úspěšné balkonové pěstování.

Fotografie: Automaticpoolblanket, Decoist