Množení růží snadno a rychle díky populárnímu řízkování

Růže jsou symbolem lásky, vznešenosti, vášně. Jsou květinami, který miluje snad každý, pro jejich úžasný vzhled a vůni. Na světě existuje mnoho rozmanitých barev a druhů, které člověka okouzlí. Je jich až přes stovku! Krásu a radost rozdávají růže typicky rudé, růžové, žluté, nebo také netypicky modré a vícebarevné. Jejich pěstování není nic složitého a zvládne jej i zahradník začátečník. Vykouzlete si na zahradě pestrobarevnou nádheru!

Postup řízkování růží

Řízkování růží je možné provádět i na řezaných květinách, které dostanete jako dárek. Podmínkou však je, aby na stonku byly alespoň dva až tři růstové pupeny. Jak dál postupovat?

  • řez na stonku provádějte minimálně 2 centimetry od spodního pupenu
  • na ořez použijte velmi ostrý a dekontaminovaný nůž
  • řez veďte pod úhlem 45 stupňů

Tímto způsobem získáte tři až čtyři sazenice růží. Ty poté vložte do hlubší nádoby s vodou na dva dny. Vkládejte je oříznutými plochami směrem do tekutiny.

Výsadba sazenic růží

Sazenice růží získané řízkováním vysazujte do půdy v květináči, kterou smícháte s jakýmikoliv aditivy, jako je například písek. Hroty sazenic orientujte dolů do navlhčeného substrátu.

Růže pro svůj dobrý růst potřebují dostatek slunečního svitu, proto myslete i na tento fakt. Stonky růží nechce pár dní v domácím prostředí.

Přesazování do zahrady

Pár dní po tom, co jste růže vysadili do květináčů budete moci zpozorovat první pupeny. Ty jsou znamením pro to, přesadit je již do zahrady. Přesazení provádějte tímto způsobem: připravte si v půdě otvory pro stonky růží s pupeny, které navlhčíte roztokem z manganistanu draselného. Až posléze růže do připravených míst zasaďte. Půdu kombinujte nejlépe se pískem. Květiny pak zakryjte nádobami ze skla na tři až čtyři týdny. Následně se o pár dní později můžete těšit na krásné květy, které provoní celý váš byt!