Vyrobte si za pár korun a během pár minut jednoduché solární lucerny, které vám bude každý závidět

Ekologie je v dnešní době téma číslo jedna. Neustále přemýšlíme nad tím, jak snížit spotřebu energie, vody i plastů. Zároveň si ale jako společnost chceme dopřát krásné a zároveň funkční předměty. A co jiného se vám bude s nadcházejícím jarem hodit víc, než ekologické solární světlo? 

V dnešní době jsou velmi oblíbená nejrůznější světýlka. Ta nejsou určená jen pro období Vánoc, ale i jako plnohodnotný interiérový doplněk, který lze používat v průběhu celého roku. 

Stejně tak lidé nachází oblibu ve venkovních žárovkách a dalších vychytávkách, které jim zprostředkují dostatek světla při posezení s rodinou či přáteli.  

I když je na trhu rozhodně z čeho vybírat, může vás odradit vysoká pořizovací cena světelných řetězů, která nekoresponduje s jejich krátkou výdrží. Možná ale dáváte přednost ekologii a nehodláte svým chováním podporovat zbytečnou výrobu plastů. Ruku v ruce s tím jde i zbytečné plýtvání elektrickou energií. 

Udělejte radost sobě i životnímu prostředí a vyrobte si svoji vlastní ekologickou lucernu. 

Budete potřebovat

Na výrobu lucerny budete potřebovat obyčejnou zavařovací sklenici. Ta může být jak klasická, tak trochu víc designová. Výběr je zcela na vašem uvážení. 

Dále se vám bude hodit barva ve spreji (ta by ale měla být do co největší míry průhledná), malířskou pásku, tavnou pistoli, čistič skla, hadřík, kousek kartonu, nůžky, zalamovací nožík a v neposlední řadě solární světelnou jednotku, která je vhodná pro venkovní použití. 

Postup 

Pokud chcete na sklenici nastříkat barvu, nejprve ji umyjte čističem skla. Díky tomu bude barva držet o něco lépe.  

Sklenici obraťte dnem vzhůru a dno přelepte páskou. Přebytečnou pásku ustříhněte tak, aby žádná její část nepřečnívala. Venku či v místnosti rozprostřete noviny a na ně položte karton. Na něj pak postavte sklenici. (Stále dnem vzhůru, tentokrát bez víčka.) Poté aplikujte barvu ve spreji po celé ploše sklenice a nechte zaschnout. V tento moment je také čas na to odlepit pásku. 

Nyní vezměte víčko sklenice a udělejte do něj otvor, kterým prostrčíte světelnou jednotku tak, aby na ni mohlo dopadat světlo. Pokud je jednotka menší, vezměte karton a na něj namalujte tvar chybějícího kolečka z víčka láhve. Doprostřed tvaru pak obkreslete tvar solární jednotky. Oba tvary poté vyřízněte zalamovacím nožíkem. Do tohoto nástavce pak vložte solární jednotku a přilepte tavnou pistolí k sobě. Poté instalujte světelnou jednotku do kostry víčka. Také nezapomeňte jednotku zapnout.  

Nakonec zašroubujte víčko a máte hotovo. Lucernu postavte tam, kde na ni bude svítit sluneční světlo 

Obrázky: Unsplash.com