Utrápíte každou orchidej? Vyzkoušejte postupy zkušených pěstitelů pro dokonale kvetoucí orchideje

Orchideje pochází původně z tropických oblastí. Na světě rozeznáváme mnoho různých druhů. V našich končinách jich je kolem 20. Lidé orchideje rádi pěstují v květináčích, pro jejich krásný a bujný květ. Péče o orchideje není nijak náročná, má ale určitá specifika. Pokud chcete docílit toho, aby vám rostlina kvetla po celý rok a tvořily se u ní neustále nové květy, je potřeba se soustředit na určité náležitosti.

Základní péče o orchideje

Aby vaše orchidej dobře prospívala, je potřeba ji dopřát dostatek vláhy, kvalitní půdu, světlo a občas je vhodné ji i hnojit. Pojďme se tedy na péči o tuto krásnou rostlinu podívat z blízka:

  • Jak na zálivku: orchideje postačí zalévat zhruba jednou týdně. Pokud jsou zrovna letní měsíce, doporučuje se zálivku zintenzivnit až na dvakrát za týden. Rostlina vám dá sama vědět, zda má dostatek vláhy. Indikátorem nedostatku tekutiny jsou například listy, které mohou usychat, chřadnout, nebo dokonce měnit barvu a opadávat. Teplota vody by měla být kolem 25 stupňů Celsia. Ideální je voda dešťová, odstátá, nebo filtrovaná. Jakmile uvidíte v květináči suchou půdu, orchidej zalijte.
  • Myslete na dostatek světla: orchidej pro svůj správný růst potřebuje dostatek světla. Umístěte ji tedy nejlépe na parapet k oknu, kde svítí nejčastěji slunce. Vhodná je například jižní strana bytu. Při nedostatku osvětlení mohou květy opadávat a listy tmavnout.
  • Důležitá je i teplota a vlhkost vzduchu: jelikož má svůj původ orchidej v tropech, potřebuje ideálně ke svému dokonalému růstu vlhkost vzduchu pohybující se mezi 50 až 80 procenty. Jestliže tedy pěstujete orchideje, pořiďte si zvlhčovač vzduchu do interiéru. Teplota v místnosti je nejvhodnější kolem 16 až 20 stupni. Květiny můžete i kropit zejména v letních měsících.
  • Substrát pro orchideje: orchideje potřebují půdu specifickou, která obsahuje kůru z borovice, mech, či rašelinu, nebo kořeny kapradiny. V zahradnictví tedy zakupte speciální substrát na orchideje. Nutné je rostliny každý půl rok přesazovat do nové směsi.

Jak vybrat správný květináč?

Kořeny orchidejí potřebují neustálý přísun světla, proto je sázejte do květináčů průhledných. Vhodné jsou například i různé síťované koše, které propouští světlo. Mimo jiné tak můžete sledovat i stav kořenů, zda nejsou přeschlé, nebo naopak přesycené vodou a nezahnívají.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]