Domácí hnojivo na orchideje z banánových slupek podpoří jejich růst a květ

Fotografie: Pixabay

Aby byly vaše orchideje stále krásné, je potřeba se o ně pravidelně starat. Důležitá je nejen zálivka, ale i občasné hnojení rostliny. Hnojivo dodá orchidejím potřebné minerální látky, které podpoří správný růst. Použít můžete k hnojení speciální produkty zakoupené v zahradnictví, nebo je možností vyrobit si hnojivo čistě přírodní. Ideální je například to z banánových slupek. Přinášíme vám jej ve třech variantách.

Banánové hnojivo na orchideje

K hnojení orchidejí jsou dokonalé banánové slupky, které rostlině dodají potřebný draslík, dusík, hořčík a fosfor. Zde jsou tři způsoby, jak hnojivo ze slupek od banánů připravit:

  • Banánové slupky nechte na slunci usušit, než budou zcela tvrdé. Pak je semelte na jemný prášek. Asi lžičku prášku ze slupek od banánů následně smíchejte s 200 mililitry vody a přiveďte k varu. Po vychladnutí tekutiny pravidelně kropte své orchideje.
  • Slupky z banánů pokrájejte na malé kousky a vysušte v troubě. Posléze nechte vychladnout a jen rozdrťte. Prášek použijte stejným způsobem, jako v přechozím případě.
  • Vyrobte si banánovou tinkturu z dvou banánových slupek a dvou litrů vody. Nechte je v tekutině 48 hodin louhovat a poté roztok nařeďte čistou odstátou vodou 1:1. Použijte k zálivce.

Další využití banánových slupek a správné hnojení

Banánovými slupkami lze otírat i listy orchideje, budou tak krásně lesklé a také skrz ně rostlina absorbuje potřebné živiny. Orchideje byste banánovým hnojivem měli zalévat ve vegetačním období, kdy květina produkuje nové listy a květy.

V okamžiku, kdy růst ustane, byste měli s hnojením přestat. V období od začátku podzimu až do konce zimy orchideje hnojit jen jednou měsíčně. V případě, že zaznamenáte žloutnutí listů, uvadání, nebo jste orchidej přesadili, nehnojte ji. Mohlo by jí to ještě více uškodit.

Čím dalším orchideje můžete hnojit?

Pokud rádi pijete po ránu šálek kávy, nevyhazujte po její přípravě kávovou sedlinu do koše a nechte ji na novinách dobře prosušit. Následně ji totiž můžete použít k hnojení orchidejí prostřednictvím posypu. Hodí se i na růže a muškáty.

Dobře zabere i hnojivo z droždí suchého i čerstvého, které rozpustíte v litru teplejší vody, přidáte cukr, necháte stát několik hodin a v naředěném stavu v poměru jednu ku pěti své rostliny hnojíte.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]