Užitečné tipy zahrádkářů, které zvýší úrodu zeleniny

Trápila vás na vaší zahradě předchozí roky malá sklizeň? Pokud ano, nezoufejte, Podívejte se na tipy zkušených zahrádkářů, které vám dopomohou k tomu, aby letos byla mnohonásobně lepší. Stačí pár zajímavých domácích postupů a za pár měsíců budete překvapeni, jak to funguje. Co a kdy použít?

Použijte droždí

Začneme univerzálním postupem, který se hodí hlavně na rajčata. Vezměte 2,5 litru vody, do které nasypete 100 g droždí a dále 5 lžic cukru. Lehce zamícháte, přikryjete textilií kvůli nečistotám a necháte přes noc kvasit. Následně vznikne roztok, kterým svá rajčata můžete zalévat. Ještě předtím směs nařeďte 10 litry vody, aby měla správný poměr.

Zkuste i jód

Další možnou látkou, která pomůže zvýšit sklizeň, je také jód. Ten se hodí hlavně, když pěstujete zelí. Do desetilitrového kbelíku stačí nakapat asi 40 kapek jódu. Vše důkladně rozmíchejte a je to. V tu chvíli máte v rukou velmi účinnou směs na zalévání.

Hodí se i peroxid vodíku nebo manganistan draselný

Ten máte v domácí lékárničce proto, aby vám pomohl dezinfikovat různé rány. Dá se však použít, i pokud chcete zlepšit svou sklizeň. V tomto případě se používá na úplném začátku, kdy chcete urychlit klíčení. Stačí peroxid vodíku naředit s vodou a v tomto roztoku nechat semena pár hodin. Výrazně jim to prospěje.

Kromě peroxidu se může používat také manganistan draselný. I ten je tou látkou, která se smíchá s vodou, a do kterého se semena také namáčejí proto, aby to urychlilo a usnadnilo jejich klíčení.

Počkejte na déšť

Ano, i tudy vede cesta k tomu, jak mít velkou úrodu a bohatou sklizeň. Hlavně potom v případě brambor. Když se je chystáte sázet, tak si počkejte, až bude po dešti. Půda bude mokrá a brambory se vám mnohem lépe ujmou.

Využijte česnek

Ten je známý jako silný pomocník pro lidské zdraví. Věděli jste však, že česnek prospívá také rostlinám? Stačí prolisovat 5 stroužků česneku a ty smíchat s 1 litrem vody. Toto krátce povařte a nechte přes noc odstát. Následně se směs ještě naředí čistou vodou a můžete s ní zalévat.

Hodí se i obyčejná sůl

Sklizeň zlepší i něco tak obyčejného, jako je sůl. Vezměte sklenici kuchyňské soli a rozpusťte ji v deseti litrech vody. Tímto roztokem potom opatrně a lehce zalévejte. Prospějete zdraví rostlin i tomu, že sklizeň bude bohatší.

Vezměte i vajíčka

Pokud používáte v kuchyni vajíčka, nevyhazujte skořápky. Nechte je vyschnout, nadrťte je a potom jimi posypejte záhony. Když tuto směs navíc smícháte i s trochou dřevěného popela, nemůžete udělat chybu.

Fotografie: Pixabay, Freepik