Praktické nápady a rady pro zahradníky, jak si ulehčit život

Velká zeleninová zahrada znamená nejen čerstvou zeleninu, ale také bolavá záda. Pokud máte velkou zahradu, je potřeba se o ní pečlivě starat. Přinášíme několik skvělých nápadů, které vám práci ulehčí.

Zvýšené záhony

Pomohou vám šetřit nejen vaše záda, ale i kolena a navíc si je velice snadno vyrobíte i sami. Postačí k sobě smontovat dřevěné desky či prkna a vzniklý prostor naplnit hlínou. Pokud na dno připevníte desku, můžete tyto záhonky i snadno přemísťovat.

Zahradní schodiště

Ideální řešení pro zahradu ve svahu.

Závěsná zahrada

Skvělé řešení pro ty, kdo se nechtějí ohýbat. Toto řešení je ideální pro květiny nebo jahody a využít jej můžete i na balkoně či terase.

Pnoucí rostliny

Díky nim ušetříte prostor a zároveň si vytvoříte živou ozdobu. Existuje celá řada pnoucích odrůd. Můžete si vytvořit i závěsnou mřížku, na které se rostliny budou pnout.

Stěna

Vertikální zeleninová zahrada je nejen pohodlná, ale i praktická. Rostliny rostoucí na stěnách mohou chránit dům před slunečním teplem.

Zavlažovací systém

Rostliny potřebují dostatek vláhy. Tu jim může zajistit vhodný zavlažovací systém.

Plot

Plot vyrobený z odolných materiálů může pomoci chránit vaše záhony před hlodavci. Ti určitě nezdolají plot cihlový nebo kamenný.

Květinová výzdoba

Do záhonů vsaďte také květiny. Nejenže hezky vypadají, ale některé druhy odradí i nepříjemný hmyz a další škůdce.

Dlážděný chodník

Pokud si chcete vytvořit dlážděný chodník, nejprve řádně vyčistěte potřebný prostor od plevele. Připravte si rám, do něhož nalijete směs cementu a vody a vkládejte předem připravené kameny.

Obrázky: brightside.me