Zapomenuté řešení protřelých zahrádkářů, které trvale zabrání žloutnutí listů rajčat. Funguje se 100 % účinností dodnes

Fotografie: 123RF Photos

Rajčata jsou poměrně nenáročné rostliny na pěstování, přesto je dobré jim věnovat průběžnou pozornost a péči. Pokud zasáhnete včas, velmi rychle a snadno se zbavíte případných problémů.

Po vysazení mladých rostlin rajčat na stanoviště dochází k jejich zakořeňování. Rajče musí v tuto dobu živit jak kořenový systém, tak horní část rostliny. Při takto intenzivním růstu se často stává, že mu chybí potřebné živiny a listy začnou žloutnout. Jak vrátit listům zelenou barvu a podpořit je v dalším zdravém růstu?

Nedostatek dusíku

Pokud není půda správně vyhnojená, trpí mladé rostlinky především nedostatkem dusíku. Je to prvek, který potřebují zejména v době růstu stonků a listů. Je-li ho v půdě nedostatek, listy se začnou nejdříve stahovat a jejich barva zesvětlovat. Když jim dusík nedodáme včas, listy začnou žloutnout a celá rostlina zpomaluje svůj růst, což následně ovlivní i úrodu.

Nečekejte až listy zežloutnou, ihned jak zpozorujete zesvětlování listů, rostlinu přihnojte. Preventivně tak můžete učinit asi 14 dní po výsadbě, kdy se začnou první náznaky objevovat. I přesto, že byla půda dobře prohnojená mohou nastat situace, kdy si rajče potřebné živiny z půdy nevezme. Zejména, je-li půda přemokřená, příliš hutná nebo kyselá.

Hnojení dusíkem

Přírodní hnůj je bohatým zdrojem dusíku. Nařeďte 1 l hnoje s 10 l vody. Nechte 2-3 dny odstát a před použitím ještě zřeďte s vodou v poměru 1 : 1. Rajčata vždy zaléváme ke kořenům a ne na list. Den před použitím hnojiva rajče důkladně zalijte vodou, aby se hnojivo v půdě dobře rozložilo. Pokud bychom nalili hnojivo do vysušené půdy, mohly by se kořínky rajčat spálit.

Rajče potřebuje vyvážený přísun všech prvků, proto je dobré hnojení přírodním hnojem kombinovat se speciálními přípravky na rajčata. Tam jsme si jisti, že obsahují i fosfor, draslík a další prvky, které rostlina potřebuje. Hnojit bychom měli pravidelně, protože rajčata a papriky potřebují vysoký obsah živin v půdě, aby dobře rostla. Rostliny pozorujte, abyste v případě, kdy se objeví podezřelé příznaky, mohli ihned reagovat.

Fotografie: Freepik

Jak vypadá zdravé rajče?

Aby byla rostlina rajčete zdravá, vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení, pak poroste optimálním způsobem. Vrchní listy se přes den mírně stočí, na večer opět vyrovnají. Vrchol rajčete by měl být vždy výš, než poslední patro listů. Pokud listy přerůstají vrchol, pak rostlina roste abnormálně a zaměřte se na podporu kvetení a plodů. Jiná, než zelená barva listů, vždy naznačuje nějaký problém, který může mít různou příčinu. Nejčastěji trpí list plísní, která se projevuj hnědými skvrnami, které se šíří, až list zcela odumře.

Zdroj: GardeningKnowHow