Vysazovat stromy do kulatých prohlubní je chyba. Existuje jen jeden správný tvar

Fotografie: Depositphotos

Zasazování a přesazování stromů není nijak složité. Existuje ale jednoduchý trik, který nám zaručí, že náš strom poroste rychleji a bude vyšší.

Zkušení zahradníci ví, že správná výsadba stromů je vynikající způsob, jak přispět k jejich životnosti. Pokud totiž strom nezasadíme správně, na první pohled se nic neděje, ale po letech se tato skutečnost projeví a strom nám začne rychle usychat.

Existuje jednoduchý způsob, jak tomu zabránit, a zaručit tak, že náš strom bude na naší zahradě okrasou delší dobu. Budeme si tak moci užívat nejen jeho krásných barev při květenství, ale také většího množství plodů, které se na něm každý rok urodí.

Fotografie: Unsplash

Co jsme dodnes dělali chybně

Výsadba nových stromů není nijak složitá a nevyhne se skoro žádnému majiteli zahrady. Každý chceme mít na své zahrádce strom, který nám bude dlouhá léta plodit chutné ovoce a v ideálním případě bude vyžadovat co nejmenší péči. Pomoci tomu můžeme už při jeho výsadbě. Stačí se vyvarovat jedné jednoduché chybě. Nejčastěji totiž vezmeme mladý stromek, vykopeme díru velikosti květníku, ve kterém byl dosud usazen, a stromek do země zasadíme. Tento postup je ale chybný.

Fotografie: Depositphotos

Co může mnohé z nás překvapit, je skutečnost, že zasazovat stromky do kulatých prohlubní je chyba. Místo kulatých prohlubní je totiž pro stromek ideální vykopat prohlubeň ve tvaru čtverce.

Stromy byly vždy vysazovány do prohlubně ve tvaru kruhu, a to s největší pravděpodobností z toho důvodu, že jejich kmeny jsou kulaté. Tento způsob byl po dlouhá léta mnohými zahradníky praktikován a květiny a stromy pěkně rostly. Pokud je ještě ke stromům přidáno dostatečné množství hnojiva a kompostu, kořenům se velmi daří a brzy začínají růst nové.

V čem je tedy zásadní problém při kulatém sázení

Postupným rozšiřováním svých kořenů se totiž stromy během krátké chvíle dostanou k půdě, která již není bohatá na kompost. A to je pro ně ve většině případů likvidační. Nemají totiž dostatek živin a po čase dochází k jejich usychání. Kořeny mají následně tendenci se pohybovat po okraji díry, kam byl celý strom zasazen. To vede pouze k tomu, že se dostávají ze země na povrch, kde pro ně není přijatelné prostředí. Hlavní kořeny posílí a vytvoří pevný kruh, což ale paradoxně vede k udušení celé rostliny.

Fotografie: Unsplash

V případě, že si na strom připravíme hranatou prohlubeň, výrazně omezíme možnost vzniku zmíněného prstenu. Kořeny, které jsou spojeny pod úhlem, mají tendenci se dostávat do okolní půdy. Není pro ně proto problém brát si živiny z okolí a stávají se mnohem odolnější i v případě environmentálních problémů. Kopání díry ve tvaru čtverce je také, vzhledem ke tvaru lopaty či rýče, mnohem pohodlnější.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]