Správná péče o rajčata v období květu je zásadní pro jejich bohatou úrodu

Fotografie: Freepik

Rozhodli jste se v letošní sezóně pěstovat rajčata a už máte vysetá semínka? Pak se inspirujte několika zahrádkářskými tipy, které mohou vaši úrodu podpořit. Zejména se zaměřte na období květu pěstovaných rostlin.

Péče o rajčata v období květu

Aby rajčata pěkně rostla a prospívala, řiďte se těmito kroky (až pokvetou cca kolem června):

  • Během období květu se zbarvují spodní výhonky do modrofialového odstínu. V tento moment je překryjte zeminou. Tím podpoříte další rozvoj kořenového systému.
  • Půdu kolem rajčat okopávejte jednou týdně a mulčujte. Také nezapomeňte na pravidelnou zálivku během této procedury. Zemina musí zůstat vlhká a kyprá.
Fotografie: Freepik
  • Zálivka je vhodná dešťovou vodou při velmi teplém počasí jednou za 3 dny. Když bude chladněji, zalévejte rostliny jednou za 4 až 5 dní.
  • Rajčata pěstovaná ve skleníku potřebují také čas od času přísun kyslíku. Proto v létě častěji skleník větrejte. Tím zajistíte i dostatečnou vlhkost plodinám.
  • Skleníková rajčata je potřeba každé ráno protřást, aby došlo k samoopylení. Pokud zeleninu pěstujete venku, opylení většinou zajistí hmyz.
  • Nejspodnější listy u rajčat, které se dotýkají země, byste měli každé dva až tři týdny odřezávat. Tak zabráníte vzniku plísňového onemocnění rostliny.
Fotografie: Freepik

Další postup při pěstování rajčat

Pokud rajčata vyrostou do výšky, je potřeba je vyvázat na bambusovou nebo dřevěnou tyč. Tak předejdete ohýbání a lámání rostliny. Kromě jiného si všímejte i žlutých a skvrnitých listů. Ty ihned odštípněte a rajčata ošetřete antifungálním roztokem. Zabráníte tím rozšíření rostlinných chorob a plísní.

Fotografie: Depositphotos

Dodávejte rajčatům i hnojivo

Ideální je, když vmísíte hnojivo do půdy ještě před výsadbou rajčat. Avšak ničemu vadit nebude, když plodiny přihnojíte i během jejich růstu v záhonu. Vsadit můžete klidně na přírodní produkty, jako je například slepičí trus nebo dřevěný popel.

Zdroj: TheSpruce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]