Výsadba rajčat má svá pravidla. Zásadní vliv na úspěch má správná příprava půdy

Jsou velmi populární zeleninou, kterou lze pěstovat i u nás. Výsadba rajčat však má svá pravidla, od kterých se odvíjí i výsledek. Když se něco udělá špatně, nemusí být úroda taková, jak se očekává. Naprostým základem je správná příprava půdy. Jak na to a co v ní nesmí chybět?

Začíná se na podzim

Samotná výsadba rajčat sice probíhá až na jaře, ale půda by měla být připravena už na podzim. To je třeba záhony nejprve důkladně zrýt a v této době je třeba přidat také komplexní hnojivo. Půda tak získá potřebné živiny, které v ní zůstanou přes zimu, až do jarního obdobní. Rajčata tak budou moci čerpat to, co je třeba.

Co musí v půdě být?

Nesmí se zapomínat také na to, že rajčata potřebují řadu specifických látek. Co tedy musí v půdě být, aby se jim dobře dařilo? V první řadě by půda neměla být až příliš kyselá. Dále je třeba hledět na to, aby v ní byla organická hnojiva a také dostatek dusíku. Pokud máte přírodní hnojivo, jako jsou třeba slepičince, je to jenom dobře. Hodí se ale i hnůj a přidání superfosfátu. To vše je pro rajčata nejlepší.

Dále je třeba vědět, že půda potřebuje i dostatek draslíku. I ten je možné sehnat z dostupných hnojiv, nebo je možné ho získat tak, že spálíte slámu a suchou trávu, nebo stonky slunečnice. Tímto popelem následně hlínu posypete. A to zhruba množstvím 100 g na jednu díru pro sazenici.

Nezapomínejte také na kvasnice

Mnoho zahrádkářů to nedělá, což je chyba. Jedním z dalších pravidel je i použití kvasnic, bez kterých se výsadba rajčat neobejde. Ty je třeba použít přesně 24 hodin před zasazením. Je třeba připravit roztok z 10 litrů vody a 10 g čerstvých kvasnic. Tímto roztokem se půda den před sázením zalije. Jde o unikátní kvasinkové hnojivo, které zajistí taktéž to, co potřebujete. Tu nejlepší možnou úrodu. Optimální je asi 220 ml tohoto roztoku na jednu sazenici.

Jak hnojit, když výsadba rajčat proběhla?

Půdu jste měli připravenou a tak výsadba rajčat proběhla, jak měla. Když jsou zasazeny, je třeba o půdu dbát i nadále. Velmi důležitý je v tomto směru humus. Už se nedoporučuje použití minerálních hnojiv, ale je třeba je nahradit humusem a později také komplexním hnojivem. A to v rozmezí zhruba 10 – 15 dní po předchozí aplikaci. Za další měsíc se hodí použít superfosfát s draslíkem, v množství asi 100 g směsi na jeden keř.

Průběžně přidávejte také kuchyňský odpad

Zajímavým faktem je, že se na rajčata doporučuje používat v podstatě i kuchyňský odpad. A to jak slupky z cibule, které usušíte a nakrájíte, tak i skořápky od vajec, které nadrtíte na menší kusy. Obojí se smíchá a potom se sype k záhonům přesně tam, kde máte svá rajčata zasazeny.

Zkuste i něco netradičního

Na závěr se podíváme na několik netradičních tipů, kam se řadí třeba to, že můžete na hnojení používat ještě několikrát směs vody a droždí. Stejně tak lze používat i vodu s namočeným chlebem. Zajímavou alternativou je také vody s kousky lisovaných meruněk, nebo hnojivo, kde jsou nadrceny kosti ryb, nebo sušené klíčky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]