K pěstování brambor nejsou nutné záhony, postačí běžný kbelík

Pěstování brambor je v České republice velmi populární. A to i na menších zahrádkách. A co v případě, kdy ji nemáte? Není třeba zoufat. Ukážeme vám, že klasická zahrádka ani není potřeba, jelikož pěstování brambor se dá zvládnout v jakémkoliv kýblu, nebo jiné nádobě. A budete zírat, jak se jim zde bude výjimečně dařit.

Sázení naklíčených brambor

Vše by mělo začínat už v době února, kdy se brambory nechají klasicky naklíčit. A to tak, že je stačí ponechat na teplém místě, což se podepíše na tom, že se začnou objevovat velké klíčky. Vhodná doba k jejich sázení potom nastává v období května. Tedy v podstatě nyní.

Unikátní na sázení naklíčených brambor je to, že v tuto chvíli ještě kýbl nepotřebujete. Nyní budete potřebovat dostatek novinového papíru. Z něho vytvoříte improvizované nádoby, do kterých dáte zeminu a právě do té budete sázet jednotlivé naklíčené brambory.

Přesun do kbelíku

Jakmile je patrné, že se brambory v improvizovaném květináči ujmou, je možné je přesunout do té správné nádoby. Skutečně se v tomto případě nebude jednat o záhon, jelikož mluvíme o pěstování brambor v kýblech. Takže podle toho, kolik máte připravených sazenic, si připravíte kbelíků.

Do každého z nich dáte svůj improvizovaný novinový květináč. Ten zde položíte a buď můžete noviny roztrhat, nebo je takto nechat a zasypat je další zeminou. Papír se postupem času sám a jednoduše rozloží. Kbelík by měl mít objem nejlépe 20 litrů a uvnitř by měl mít otvory, kterými bude vytékat přebytečná voda.

Potom už je to jednoduché

Následující postup už je jednoduchý. Při pěstování brambor touto metodou stačí, abyste je dostatečně zalévali, hnojili a nechali je na místě, kde je teplo a světlo. Postup už se nijak neliší od pěstování v záhoně. Postupně začnou brambory vyrůstat a kvést, což je známka toho, že se vám dílo daří.

Když nastane pravý čas, už můžete začít sklízet. Tato metoda má i další výhody. Díky kbelíku se půda lépe zahřívá a tak mají plodiny lepší podmínky k růstu. Dalším pozitivem je také to, že vypěstované brambory není třeba nijak složitě hledat. Jinde než v kýblu nebudou.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]