Červená řepa má pozitivní vliv na zdraví. Málokdo ale ví, že z ní lze připravit výživné hnojivo pro pokojové rostliny

Fotografie: Freepik

Nedostává se vám po zimě vitamínů, trpíte chudokrevností nebo potřebujete detoxikovat střeva od toxinů a usazenin? Pomůže červená řepa! A stejně jako tato zázračná zelenina naditá vitamíny a minerály pomůže vám, rozjasní také vaše pokojové rostliny, pro které je odvar nejlepším hnojivem.

Netřeba od teď kupovat žádné hnojivo v květinářství a ušetříte nemalé peníze. Pro zdraví své i pokojových rostlin totiž postačí uvařit červenou řepu!

Fotografie: Freepik

Zázračná zelenina s nevalnou pověstí

Co si budeme namlouvat, červená řepa nemá ve zdejších končinách nejlepší renomé. Je to dáno dobami, kdy se mistička nechutně zpracované řepy podávala typicky k rizotu ve školní jídelně, načež dozor dohlížel, aby všichni strávníci svou porci zkonzumovali. Končila tak v květnících i pod stolem.

V dospělosti se pak k ní vrátil již málokdo. Škoda! Je to jeden z nejzdravějších druhů zeleniny, obsahuje vitamíny C a řady B, minerály, jako jsou sodík, draslík, vápník, hořčík a mikroprvky rubidium a caesium. Navíc je plná antioxidantů, které zajišťují správný krevní oběh a zdravé a pružné cévy a tepny.

Fotografie: Freepik

Salát z červené řepy pro snížení krevního tlaku

Vařenou červenou řepu stačí oloupat a nastrouhat do zeleninového salátu s kozím nebo jiným aromatickým sýrem, posypat provensálským kořením nebo nasekanými čerstvými bylinkami. Červená řepa snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu, posiluje kosti, ale je výtečným pomocníkem při trávení a detoxikaci organismu.

Napomáhá k bystřejšímu úsudku a zmírňuje projevy stařecké demence nebo sklerózy. Při přípravě salátu nebo přílohy k masu ale rozhodně nevylívejte odvar z červené řepy!

Fotografie: Freepik

Minerály pomohou pokojovkám

Odvar z červené řepy totiž zajistí zdraví vašim pokojovým rostlinám, při vaření se totiž ze zeleniny uvolňují vitamíny a minerály potřebné pro zdravý vývoj květin. Toto přírodní hnojivo tak obsahuje draslík, fluor, vápník, fosfor i hořčík, což je ideální mix pro zlepšení růstu. Odvar z řepy nechte zchladnout a zřeďte v poměru 1:1 s vodou o pokojové teplotě a zahnojte všechny pokojové rostliny jednou týdně.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]