Ocet je nenahraditelným doplňkem každé kuchyně. Své využití ovšem nalezne i mimo ni

Používáte často ocet k přípravě pokrmů a oblíbených jídel? Máte ho doma zásoby nebo ho musíte často dokupovat? Víte o octu všechno? Pravděpodobně vás dnes možná překvapíme informacemi, o kterých jste z hlediska octu možná vůbec netušili.

Ocet je nenahraditelným doplňkem každé pořádné kuchyně a mnoho jídel se bez něj neobejde, tedy obejde, ale nechutnají, jak by měly. Ocet má mnohem širší okruh použití a lze si z něj udělat opravdového pomocníka na zahradu nebo do domácnosti. Pojďte se podívat, na co všechno se dá ocet použít a rychle si pro něj zaběhněte do obchodu, ať máte pořádné zásoby.

Na usazeniny i plevel

Ocet je například výborným odstraňovačem vápenatých a slaných usazenin, které se často hromadí v hliněných nádobách. Pokud je to i vás případ, namočte látku do octu a poté s ní tyto povrchy otřete. Docílíte původní vzhledu, který jste už dlouho neviděli.

Roste vám plevel na chodníčcích vaší zahrady nebo před domem? Nevíte, jak se jej účinně, rychle a levně zbavit? Zalijte je octem a vyhrajete tento boj s plevelem. Už za dva dny pocítíte první vítězné kroky.

Zbavte se nežádoucích hostů

Ocet zředěný s vodou v poměru 1:1 vám pomůže se zbavit mravenců. Stačí mraveniště jen navlhčit a mravenci odcestují pryč. Tento postup je vhodné použít i pro interiér, kde mnohdy mravenci také působí. Jedná se například o povrchy nábytku nebo kuchyňské desky.

Běhají vám na zahradu nežádoucí zvířata a nevítaní hosté ze sousedství? Ničí vám zahradu. Postříkejte určitá místa octem a například kočky ze sousedství k vám přestanou chodit.

Na plot dejte kousky látky namočené v octu a docílíte stejných výsledků. Je to jednoduché, rychlé a levné. Mnohem lepší než nějaké drahé pasti.

Další užitečné rady

Ocet navíc může prodloužit životnost řezaných květin. Stačí jen přidat lžíci octa a lžíci cukru do litru vody a květinu klasicky namočit. S octem se snadno zbavíte nepříjemného hmyzu, ochráníte ovoce před komáry, dopřejete rostlinám kyselé prostředí, zbavíte se rzi na nástrojích, rostliny zbavíte nepříjemných plísní nebo skvěle působí proti slimákům. Možností je celá řada, vyzkoušejte některou.

Fotografie: Freepik, Pixabay