Extra účinné domácí prostředky pro dokonalý úklid koupelny. Nečistoty díky nim mizí doslova před očima

Fotografie: Depositphotos

Koupelna je místnost, která musí být pravidelně a správně udržována, jinak se velmi rychle přemění na místo s velkou koncentrací nečistot. Ve skutečnosti je ale její úklid mnohdy složitější, než se na první pohled zdá.

Koupelna je místem, kde se stále drží velká vlhkost. Vlivem toho zde dochází také k usazování vody a vápna, kterých je následně velmi obtížné se zbavit. Pomoci nám k tomu mohou účinné přírodní saponáty.

Vyhneme se tak nejen nadměrnému a zbytečnému množství použité chemie, ale nemusíme se ani bát případné toxicity, protože přírodní prostředky jsou bez chemických přísad a nehrozí u nich výskyt vedlejších účinků. Dopomohou nám k čisté koupelně bez výskytu bakterií i jiných nečistot.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou výhody domácích prostředků oproti kupovaným?

První výhodou je dopad na životní prostředí, ale samozřejmě také na naše zdraví a peněženku. Většina surovin potřebných pro výrobu domácího čisticího prostředku je běžně dostupná a najdeme je v každé domácnosti.

Takto vyrobený čisticí prostředek neobsahuje kyselinu chlorovodíkovou, ale ani bělidlo, a proto se při manipulaci s nimi nemusíme bát poleptání naší pokožky. Chráníme tím nejen sebe, ale i naše děti a domácí zvířata. Nehrozí nám také poškození zdraví, pokud budeme čisticí produkt vdechovat.

Na jednoduchý čisticí prostředek nám bude stačit 100 g jedlé sody, 3 čajové lžičky mýdla, 2 lžíce bílého octa a 10 kapek esenciálního oleje z čajovníku. Ingredience smícháme v dostatečně velké nádobě a za pomoci kuchyňské houbičky s ním vyčistíme povrch našeho sprchového koutu nebo vany.

Fotografie: Freepik

Pokud máme raději manipulaci se sprejem, připravíme si čisticí postřik. Na ten budeme potřebovat vodu, ocet, éterický olej a mycí prostředek. Vodu s octem smícháme v poměru 2:1 a přidáme ostatní přísady. Postřik se hodí k čištění toalet nebo obkladů.

Příroda nám pomůže i v boji s velkými nečistotami 

Velmi často dochází k tomu, že se v naší koupelně (vlivem vlhkosti) hromadí a vytváří plíseň. Ani v tomto případě není potřeba shánět chemické přípravky, s plísní si jednoduše poradíme přírodní cestou. Budeme potřebovat 30 cl bílého octa, čtvrt litru vody, 4 kapky éterického oleje z pačuli, 4 kapky skořicového éterického oleje a 2 čajové lžičky esenciálního oleje z čajovníku.

Fotografie: Freepik

Vše smícháme a výsledný roztok nalijeme do rozprašovače. Následně s ním otřeme místa, kde se plíseň vyskytuje. Produkt necháme 20 minut působit a opláchneme.

Výše uvedený prostředek nám pomůže zbavit se plísně, kterou již doma máme. V boji s ní je ale vhodné také dodržovat preventivní opatření. Proto si připravíme prostředek, který nám v růstu plísní zabrání. Budeme na něj potřebovat půl litru vody, 5 kapek extraktu z grapefruitových semen, 4 kapky jalovcového éterického oleje a 2 lžičky esenciálního oleje z čajovníku. Vše smícháme v lahvi s rozprašovačem a následně nastříkáme na oblasti, které chceme před vznikem plísně ochránit.

Zdroj: TheSpruce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]