Topíte doma dřevem? Pak nevyhazujte popel – poradíme, jak jej využít

Jestliže si doma topíte dřevem, pak nemáte v zimních měsících patrně nouzi o popel. Byla by však věčná škoda vyhazovat jej do popelnice. Jedná-li se o čistý dřevěný popel, který neobsahuje další nečistoty, jako jsou třeba hřebíky, můžete jej ještě využít.

Po vychladnutí ho můžete skladovat v různých nádobách, pak ho celoročně využívat. Uplatnění totiž najde v každém roční období, ať už v domácnosti či na zahradě. Dřevěný popel je plný důležitých minerálů, které z půdy do sebe stromy absorbují. To se vám bude hodit zejména na zahradě.

Popel jako hnojivo

Dřevěný popel můžete použít na zahradě jako hnojivo plné minerálů. V popelu se nachází vápník, draslík, hořčík a fosfor. Právě fosfor rostliny velmi dobře vstřebávají, v popelu jsou ho přibližně 3 %. Draslíku cca 8 %, hořčíku 7 % a vápníků 35 %. Pro hnojení je vhodný pouze popel ze dřeva. Takovéto hnojení ocení zelenina, ovoce, ale i okrasné rostliny. Naopak se nehodí pro rostliny, které vyžadují kyselejší půdu – borůvky, azalky a vřesy.

Pomocník při úklidu

Zbytky popela oceníte i jako pomocníka při domácím úklidu. Namočte hadr do vody, následně do popela a můžete se pustit do leštění stříbrných předmětů či krbového skla.

Posyp na chodník

Během zimy jej můžete  využít i jako posyp na chodník u domu. Potřebujete-li posypat dlaždičky, je to ideální pomocník, protože písek či sůl mohou dlažbu poškrábat. Mimo to sůl není vhodná pro tlapky domácích mazlíčků ani pro obuv.

Pohlcovač vlhkosti a pachů

Dřevěný popel dokáže skvěle pohlcovat vlhkost a pachy. Jestliže zápolíte se zatuchlým pachem v chalupě či garáži, nasypte zbytky popela do misek a rozmístěte je tam, kde potřebujete. Popel vykoná službu i v místnostech, kde se rosí okna – úžasně natahuje vlhkost.

Výživa trávníku

Výtečně funguje také jako výživa trávníku. Stačí pouze rovnoměrně posypat trávník popelem. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat a můžete se brzy těšit z krásného trávníku.

Do kompostu i do vody

Používáte-li na rosliny kompost, můžete do něj přisypat i popel. Kompost disponuje dostatkem dusíku a společně s popelem tvoří skvělý prostředek na hnojení zahrádky. Případně ho můžete  přidávat do vody určené k zálivce. To ocení nejen rostliny na zahrádce, ale i pokojové rostliny u vás doma.

Obrázky: pixabay