Jedlá soda je nezbytným pomocníkem v domácnosti ale také na zahradě. Dokáže vyřešit celou řadu problémů, se kterými si nemusíte vědět rady

Fotografie: Freepik

Je to nezbytný pomocník v domácnosti, který vám pomůže při úklidu i zdravotních potížích. Jedlá soda je nepostradatelná a umí zasáhnout tam, kde byste jinak museli používat silnou chemii, která není zdravá ani pro vás, ani pro přírodu. Jedlá soda však toho umí ještě daleko víc. Pomůže vám například v péči o vaši zahradu. Tyto tipy jsou úžasně snadné, ale velmi účinné.

Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda je silný antibakteriální prostředek, který eliminuje nepříjemné pachy, zbavuje nečistot a pomáhá i při péči o tělo. Stačí pár lžic jedlé sody a v dobré kondici může být i vaše zahrada. Jak na to?

Čisté listy

Některé rostliny vyžadují více trpělivosti a péče, protože mají křehké listy. V tomto případě se doporučuje jedlá soda. Jak na to? Rozpusťte půl lžičky tohoto prášku v litru vody a nalijte ji do láhve vybavené rozprašovačem. Listy touto tekutinou jemně postříkejte, nechte krátce působit a poté je setřete měkkým hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Listy budou lesklé a pevné.

Fotografie: Freepik

Proti plísním

Nic nefunguje tak skvěle jako jedlá soda proti plísním. Má totiž protizánětlivé účinky a pomůže i vašim rostlinám. Za tímto účelem smíchejte 2 čajové lžičky tohoto prášku s litrem vody. Směs nalijte do láhve s rozprašovačem a každých 10 dní postříkejte rostliny tímto roztokem. Ochráníte tak všechny vaše plodiny před rizikem napadení plísněmi nebo houbami, které mohou na zahradě způsobit úplnou katastrofu.

Oživení růží

Pokud začínají růže vadnout a ztrácet svou krásu, použijte sodu. Bude se vám hodit lžíce epsomské soli, lžíce jedlé sody a 5 litrů vody. Právě touto směsí zalévejte pravidelně vaše růže a těšte se na dokonalé výsledky.

Fotografie: Getty Images

Konec s mravenci

Jedlá soda je vynikajícím prostředkem, jak zabránit invazi mravenců do vaší zahrady. Chcete-li se rozloučit s těmi malými zvířaty, která okusují vaše rostliny, smíchejte dvě čajové lžičky práškového cukru s lžičkou tohoto bílého prášku. Nalijte směs poblíž mraveniště a uvidíte, že se po nich brzy jen zapráší.

Fotografie: Freepik

Ochrana před mšicemi

Mšice mohou vaše rostliny okusovat a poškodit je. Chcete-li udržet tento malý hmyz, který je škodlivý pro vaši zahradu, pěkně daleko od vašich rostlin, použijte jedlou sodu. Stačí rozpustit dvě lžíce jedlé sody v litru vody s trochou neutrálního mýdla nebo oleje. Tuto směs nastříkejte na oblasti, kde se mšice vyskytují. Postřik opakujte, dokud zcela nezmizí.