Zbavte se nepříjemných zápachů v domácnosti jednou provždy. Jedlá soda se stane skvělým pomocníkem

Fotografie: Freepik

Jedlá soda je nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Mnoho hospodyněk na ni spoléhalo již před desítkami let. Skvěle totiž vybělí zašedlé prádlo a také pomůže vyčistit umyvadlo i vanu bez chemie. Dá se tedy říct, že je to jakýsi přírodní zázrak. Pomoci může kromě jiného i s nepříjemnými zápachy v domácnosti.

Jak si vyrobit praktický a levný odstraňovač nepříjemného zápachu?

Až vyzkoušíte tento trik s jedlou sodou, již nebudete utrácet za předražené vůně do interiérů. Potřebovat budete pouze ponožku, kterou již nevyužijete (ztratili jste například druhou).

Fotografie: Adobe Stock

Do ní pak nasypte přiměřené množství jedlé sody, pečlivě na vrchu zauzlujte a vložte do skříně nebo obuvi.

Fotografie: Freepik

Po pár dnech sodu pouze vyměňte za novou. Zcela jistě se dočkáte eliminace obtěžujícího odéru i přebytečné vlhkosti, která může rovněž zápach způsobovat. Jde to i levně a stejně tak účinně.

Z čeho se vlastně soda bikarbona vyrábí?

Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho se jedlá soda vyrábí? Nyní vám vše osvětlíme. Její historie se datuje až do osmnáctého století. Zprvu se dovážela hlavně pekárnám ke kypření těsta. Zhotovitelem tohoto zázračného prášku s všestranným užitím byl chemik jménem Leblanc.

Nejekologičtějším způsobem výroby jedlé sody je její získávání z nerostu trona (především v Americe). Protože na evropském kontinentu není trona k dispozici, vyrábí se soda stále tzv. Solvayovým postupem (zhotovení hydrogenuhličitanu sodného).

Fotografie: Pixabay

Jaké má jedlá soda další využití?

Jedlou sodu můžete použít nejen k úklidu domácnosti, nebo eliminaci zápachů. Přidávat ji můžete například do zubních past k bělení chrupu, do směsí k výrobě domácích osvěžovačů vzduchu, nebo čištění spotřebičů, jako je trouba, pračka či mikrovlnka. Na sodu se zkrátka můžete spolehnout v mnoha situacích. Některé zdroje dokonce uvádí, že pomocí ní uhasíte menší vznícení (např. na plotně).