Místa a věci, které byste měli pravidelně dezinfikovat během domácí izolace

Fotografie: Shutterstock

Lidé, kteří onemocněli koronavirem, by měli pobývat několik dní v domácí karanténě, pokud tedy mají lehký průběh nemoci. Rovněž musí dodržovat hygienická opatření, mezi která patří i praní prádla efektivním způsobem. Tím se celkově eliminuje možnost přenosu na členy ostatní členy domácnosti, kteří jsou negativní na koronavirus. Jak tedy přesně postupovat?

Praní prádla při vysokých teplotách

Abyste z oblečení a veškerých tkanin, s kterými jste přišli do kontaktu, odstranili všechny mikroorganismy, je podstatné prádlo prát minimálně na 60 stupňů Celsia. Pokud máte jemné druhy oblečení, které je nutné prát pouze ručně, napusťte do lavoru rovněž vodu o teplotě šedesát stupňů, aby měl proces efekt.

Kromě jiného by měl dotyčný v karanténě dodržovat jistá bariérová opatření. Nutné je mít vlastní ručník i ložní prádlo. V případě, že pobýváte v místnosti, kde jsou koberce, záclony, ubrusy, či jiné bytové textilie, raději je odstraňte z ložnice, abyste je zbytečně nemuseli podrobovat častému praní a dezinfekci.

Jaká další opatření jsou důležitá během domácí karantény?

Kromě toho, že byste měli prát prádlo na vyšší stupně Celsia, je důležité řídit se i jinými kroky:

  • Všechny plochy, s kterými jste ve společných prostorách v bytě přišli do kontaktu, pečlivě dezinfikujte k tomu určeným přípravkem.
  • Často si myjte ruce mýdlem a teplou vodou, případně si je i dezinfikujte.
  • Potřeby na ústní hygienu (zubní kartáček, pasta, ručník), si berte raději s sebou do pokoje, abyste zamezili kontaminaci předmětů ostatních členů domácnosti.
  • Pokoj i celý byt pravidelně větrejte, nebo zapínejte odsávání. Platí to i pro koupelnu a toaletu.

Jaké dezinfekční prostředky použít?

Před výběrem dezinfekce se rozhodněte, k jakému účelu ji budete používat. Kupujte zásadně výrobky certifikované, které mají návod na použití. Lze vybírat jak v klasických drogeriích, tak i v lékárnách. Dezinfekční produkty na povrchy řeďte dle doporučení výrobce.

Dezinfekce na ruce by měly předesílat již dle štítku, na jaké druhy mikroorganismů působí. Ideální je co nejširší spektrum virů a bakterií. Účinnost 99,9 % je nejvhodnější.

Pokud máte možnost, noste dezinfekci na ruce stále při sobě. Spolu s mytím rukou teplou vodou a mýdlem je dezinfikování pokožky nejúčinnější metodou, jak viry likvidovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]