Nesprávné používání tamponů může u žen způsobit zdravotní komplikace

Tampony ženy běžně používají při menstruaci. Podle gynekologů však mohou v některých případech při nesprávném používání přinést více škody než užitku. Dokonce se mluví o tom, že mohou být pro ženu nebezpečné. V ojedinělých případech hrozí i vážnější zdravotní komplikace.

Praktická, ale nebezpečná věc

Tampony jsou v dnešní době velmi rozšířené a využívá je stále větší procento žen. Jedná se o velmi praktickou pomůcku. Málo žen však neví, že může být také velkým rizikem. Ty, co to zjistily raději přešli na jiné možnosti, jako jsou vložky, nebo třeba menstruační kalíšek. Mají své zdraví raději než celkové pohodlí, které jim tampon přinášel.

Jaké je riziko?

Hlavním problémem je to, že tampony ženy často používají nesprávně. Je doporučeno tampon používat pouze určitou dobu. Jedná se několik hodin, po které je třeba současný tampon vyjmout a aplikovat nový. Ne každá žena toto dělá. Zvláště pokud jejich krvácení není tak silné. A právě toto je největším rizikem a největší chybou, která se může vymstít. I pokud je krvácení minimální, doporučuje se tampon po několika hodinách vyměnit. Za hraniční dobu, po které může docházet ke zdravotním problémům se považuje 8 hodin.

Co může hrozit?

Máte tampony zavedené 8 hodin i více? Pokud ano, vystavujete se zbytečně riziku. Vzácně může dojít k syndromu toxického šoku. Jedná se o stav, během kterého dojde k rychlému rozvoji infekčního onemocnění. Co je příčinou, to je celkem jasné. Jedná se o zachycenou krev v tamponu. Ta neodteče, v tamponu se hromadí a vlivem lidského tepla a také vlivem postupného stáří začíná způsobovat problémy. Pokud je syndrom toxického šoku skutečně diagnostikován, mohou dotyčné ženě hrozit nepříjemné zdravotní problémy. I při mírnějších projevech však není radno o tento stav podceňovat. Infekce rozhodně není to, čemu chcete svá těla vystavovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]