Známky a příznaky, které ukazují, že vaše ledviny zbytečně trpí

Fotografie: Pixabay

Problémy s ledvinami se mohou závažné podepsat na vašem zdraví. Abyste je vyřešili včas, měli bysta znát jejich nejčastější příčiny a co nejdříve je léčit.

Ledviny jsou velmi malý, párový orgán, který hraje životně důležitou roli. Každý den totiž přefiltrují asi 200 litrů krve, přičemž odstraňují z těla toxické látky a další škodlivé sloučeniny. Kromě toho pak také produkují moč a přesouvají ji dále do močového měchýře. Pokud tedy dojde k narušení jejich funkce, můžete se potýkat se závažnými problémy – je také dobré poznamenat, že příznaky jejich onemocnění či jiných poruch jsou často nenápadné a velmi snadno přehlédnutelné. Je proto důležité mít přehled a v případě potřeby zakročit včas, radí lékařka Alana Biggers.

Pocit chladu

Jedním z možných příznaků onemocnění ledvin je pocit chladu. Ten se může objevovat přesto, že je venku nebo v místnosti, kde se nacházíte, teplo. Důvodem je především skutečnost, že při problémech s ledvinami dochází k poklesu hladiny červených krvinek, což je problém známý také jako anémie. Jedná se o zásadní příčinu tohoto příznaku a pokud ji neléčíte včas, může se to závažně podepsat na vašem zdraví.

Mdloby, slabost a závratě

Pokud se vaše ledviny potýkají s problémy, organismus nedokáže do mozku dostat správné množství krve, což může vést k mdlobám, slabosti nebo dokonce závratím. Každý z nich může přicházet náhle kdykoliv během dne – pacienti také v tomto případě často pociťují stavy, jako jsou například potíže s dýcháním, pocit omdlení, nespavost nebo neschopnost popadnout dech. Příčinou těchto potíží je především přebytečná tekutina, kterou ledviny nedokáží odstranit z těla ven a tak zůstává v plicích.

Intenzivní svědění

Ledviny jsou zodpovědné za odstraňování odpadních látek z krve. Pokud však dojde k jejich poškození, v těle se mohou začít tyto toxiny hromadit, což vede k jejich vyplavování na pokožku. To může vést v důsledku k neustálému svědění nebo dokonce také podráždění. Mnoho pacientů však dodává, že pocit svědění je velmi intenzivní, mnohem silnější než obvykle.

svědění kůže
Fotografie: Freepik

Oteklý obličej, ruce a nohy a páchnoucí dech

Při problémech s ledvinami dochází k narušení filtrace bílkovin, které by za normálního stavu byli vyloučeny močí z těla ven. Jejich hromadění však může vést k otokům, a to zejména v oblasti obličeje. Stejně tak může docházet k zadržování sodíku, čemuž následuje otékání rukou a nohou, zejména v oblasti kotníků. Stejně tak může tento problém vést k nepříjemnému zápachu v ústech – většina pacientů popisuje dech páchnoucí po čpavku. Pokud vám tedy nepomáhají ani žvýkačky nebo časté čištění zubů, raději navštivte svého praktického lékaře.

Časté močení během noci

Časté močení, zejména během noci, může být v mnoha případech způsobeno poškozením ledvinových filtrů. Pacienti v tomto případě zaznamenávají také narůžovělou, vínově zbarvenou moč, zpěněnou moč a pocit nutkání jít močit přesto, že jim to nejde. Měli byste také brát na vědomí, že při poškození tohoto orgánu dochází také k nerovnováze elektrolytů, a to zejména nízké hladině fosforu, hořčíku, vápníku a vitamínu D (ten může hrát také důležitou roli při vyvolávání svalových křečí).

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*