Druhy vyloučených plynů z těla, které indikují vážné zdravotní komplikace a neměly by být ignorovány

Fotografie: Freepik

Vylučování plynů z těla je velmi přirozené a děláme to všichni. Tělo se tímto způsobem zbavuje toxinů a jsou velmi důležité, i když o tom nikdo nemluví. Co všechno vám mohou říct o vašem zdraví?

Všichni na světě prdí a říhají, to je jednoduchý fakt. Většina z nás o tom samozřejmě raději nemluví. Na toto téma může přijít řeč přirozeně, ale rozhodně to není něco, s čím běžně začíná konverzaci se svými přáteli nebo rodinou.

Fotografie: Freepik

Dnes ovšem uděláme výjimku, protože je to nedílnou součástí našeho života a také našeho zdraví. Není to sice příjemné, ale někdy by se o této problematice mělo mluvit. A právě k tomu se dostaneme dnes.

Obecně platí, že občasné vypouštění plynů je zdravé. Ale někdy jsou známkou problémů s tlustým střevem a mohou naznačovat, že se ve vašem těle děje něco nebezpečnějšího. Pravdou je, že plyny jsou silným komunikačním prostředkem. Někdy jsou vaše prdy a krkání jediným varovným signálem, který vám může ukázat, že něco není v pořádku. Některé příznaky mohou být jen zažívací potíže, zatímco jiné se vám snaží říci, že máte zablokovaný zažívací trakt nebo jiné potíže.

Fotografie: Freepik

Extrémně páchnoucí a neuvěřitelně bolestivé

Může vás představit, když zjistíte, že většina plynů, které vylučujeme, je bez zápachu. Pouze 1 % plynů je páchnoucích. Pokud si všimnete, že veškerá vaše plynatost mimořádně zapáchá, mohlo by to znamenat bakteriální infekci ve vašem tlustém střevě. Mohlo by to také souviset s citlivostí na určité potraviny, které značně dráždí váš zažívací systém. Některé citlivosti, jako je celiakie nebo Crohnova nemoc, jsou závažné a potřebují dohled lékaře.

Někdy se ve střevech hromadí plyn, který může způsobit ostrou bolest, která se posouvá a prochází břichem. Obvykle to znamená, že musíte jít krátce na záchod a že není žádný prostor pro to, aby se plyny dostaly do svého obvyklého vývodu. Pokud se však setkáte s pokračující bolestí, dokonce i po vyprázdnění, mohlo by to znamenat, že vaše střeva blokuje něco vážnějšího. Naznačovat může nádor nebo jiné podráždění, jako je vřed nebo zánět slepého střeva.

Fotografie: Freepik

Nadměrné nadýmání a usazeniny

Nadměrné otoky jsou nepříjemným znakem, který je často doprovázen bolestí. Toto vydutí je způsobeno tlakem vyvíjeným nadměrným hromaděním plynu v břiše, který může čas od času generovat určité zvuky. Jde o zcela běžný problém, který se občas vyskytne, ale silná a častá plynatost může naznačovat, že máte stav zvaný syndrom dráždivého tračníku (IBS), který způsobuje trávicí citlivost a záněty.

K plynovým usazeninám dochází, když je jakýkoli pohyb střev přerušen plynem. Můžete si všimnout, že stolice je rozbitá na kousky nebo uvolněná, protože obsahuje uvnitř zachycené plynové kapsy. Příležitostné plynaté stolice se nemusíte bát, ale pokud se to stává pokaždé, možná budete potřebovat zkontrolovat pankreas. Pokud začne selhávat, jídlo nebude správně tráveno. I v tomto případě musíte navštívit svého ošetřujícího lékaře a nechat si vše zkontrolovat.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]