Jak na domácí léčbu popálenin. Přírodní metody zbaví bolesti a urychlí regeneraci

Fotografie: Freepik

Popáleniny vznikají snadno. Může se jednat o následek dlouhodobého vystavení se slunečnímu záření nebo nějaké nehody v domácnosti. Protože se dějí poměrně často, je dobré vědět, jak se vůči nim bránit a co vám může pomoci. A také včas poznat, kdy je potřeba navštívit lékaře a nespoléhat se jen na domácí léčbu.

Kdy můžete popáleniny ošetřit doma?

 

Fotografie: Freepik

Pokud se jedná o popáleniny prvního nebo druhého stupně, není většinou nutné lékaře navštěvovat. Vždy ale posuďte každou situaci individuálně. Ve chvíli, kdy se již na kůži objeví puchýře, je lepší konzultovat váš stav s odborníkem.

Popáleniny prvního stupně jsou nejméně závažné, protože postihují pouze vnější vrstvu kůže. Obvykle způsobují mírnou bolest a zarudnutí. Ve druhém stupni se popáleniny rozšířily do hlubších vrstev pokožky. Třetí stupeň popálenin je velmi závažný. Kůže zčerná nebo zbělá a je nutná neodkladná lékařská péče.

Má se za to, že popálenina se stává kritickou, když je její povrch větší než polovina dlaně. Doma lze léčit pouze takzvané povrchové popáleniny – tedy ty menší, které se nevyznačují hlubšími poraněními pokožky.

Jak na domácí léčbu popálenin?

Povrchové popáleniny lze zmírnit pomocí různých přírodních metod.

Studená voda

Pokud se jedná o popáleniny prvního stupně, je nejsnadnější první pomocí ochlazení popáleného místa. To uděláte nejlépe studenou vodou. Popálenou oblasti vložte pod studenou vodu a nechte vodu stékat po ráně přibližně 10 až 15 minut. Díky tomuto postupu lze snížit bolest a minimalizovat poškození pokožky. Zastaví se šíření popáleniny do hlubších vrstev pokožky.

Fotografie: Freepik

Sterilní obklad

Po ochlazení je vhodné na popáleninu položit sterilní olejový obklad. Místo pevně zafixujte, čímž zabráníte dalšímu poškození tkáně nebo bolestivým projevům.

Aloe vera

Aloe vera má mnoho zdravotních výhod. Mezi jeho léčivými vlastnostmi najdeme i schopnost zklidňovat a léčit popáleniny. Aloe vera snižuje bolest způsobenou povrchovým popálením a pomáhá hojivým procesům.

Med

Med je známý svými léčivými vlastnostmi. Podle některých výzkumů umí složky medu urychlovat hojení ran a regeneraci kožní tkáně.

Fotografie: Freepik

Nevystavujte se slunci

Slunce může být zodpovědné za různé popáleniny. Pokud tedy máte čerstvou popáleninu, rozhodně není dobrý nápad vystavovat ji slunci. Raději ji překryjte gázou nebo obkladem a nechte ji nejprve uzdravit, než kůži opět vystavíte slunci.

Puchýře nepropichujte

Někteří lidé mohou být v pokušení puchýře propíchnout. Toto ale důrazně nedoporučujeme. Puchýře by měl propíchnout vždy jen doktor, který ví jak na to, a používá vhodné sterilní náčiní. Hlavním rizikem je, že si přivodíte infekci rány, která celou léčbu ještě znesnadní a prodlouží.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]