Zdravý spánek snadno a rychle díky vhodným polohám

Spánek je důležitou součástí lidského života. Díky němu organismus odpočívá a nabírá nové síly na další den. Během spaní náš mozek hodnotí předešlý den a třídí informace. Dostáváme se také do relaxačního stavu, který je nezbytný pro jeho regeneraci.

S přibývajícím věkem potřeba spánku klesá. Za to malé děti by množství spánku neměly odbývat. K jejich zdravému vývoji ho potřebují opravdu dostatečné množství. Někdo má dokonce i své vlastní rituály, které ho zákonitě uspí. I způsob usínání se u každého člověka liší. A jaké polohy jsou vlastně nejlepší během spánku?

Rozmanité druhy spacích poloh

Správná poloha během spánku je důležitá pro zdravé tělo. Ať už usínáte na zádech, břiše, nebo na svém oblíbeném boku, je vždy podstatné, aby vám poloha, v které spíte byla pohodlná a ráno jste se cítili odpočatí a plní energie.

Nevhodné polohy totiž mohou způsobovat blokace krční páteře, ztuhlé svaly, nebo bolesti zad. U lidé, kteří se léčí se spánkovou apnoe by se mělo na správnou polohu ve spánku myslet především.

Jaké polohy nejsou příliš vhodné?

  • Poloha na břiše: je nejméně preferovanou polohou mezi lidmi. Na břiše spí pouhých sedm procent lidí. Tento způsob spánku se příliš nedoporučuje. Může totiž způsobovat blokace krční páteře a její bolesti. Sice tlumí chrápání, ale nepřínosný je především pro váš žaludek. Touto polohou si na něj budete více tlačit.
  • Poloha na zádech: není vhodná hlavně pro ty, kteří trpí na bolesti zad, může problémy zhoršovat. Také se nedoporučuje i lidí se spánkovou apnoe, nebo u chrápajících. Vyhýbat se této poloze by měly i ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Určitou výhodu může tento způsob spánku přeci jen poskytovat, a to uvolnění krční páteře, jelikož hlava je v neutrální poloze.

Nejoblíbenější pozice ke spánku

Pozice na boku, ať už na levém či na pravém je mezi lidmi nejoblíbenější. Omezuje totiž chrápání. Vědci ale tvrdí, že není vhodná hlavně pro lidi, kteří trpí artritidami, tato pozice při spánku může totiž zhoršovat bolestivost kloubů. Dále si touto polohou spíš přidělávají lidé vrásky, obličej se totiž nenapíná.

U žen může tato poloha mít negativní dopad i na hrudník. Prsa mohou s přibývajícím věkem kvůli spaní na boku rychleji ochabovat. Další velice oblíbenou polohou mezi lidmi je takzvaná fetální pozice, kdy je dotyčný schoulený na boku do „klubíčka“. Tento způsob spánku preferuje až 41 % společnosti. Jak již samotný název napovídá, tato poloha připomíná pozici plodu před narozením. Odborníci se domnívají, že tuto polohu upřednostňují především citlivé a zranitelné osoby. A jak spíte vy? Není podstatné, v jaké poloze usínáte, důležitější je to, aby vám tato pozice plně vyhovovala a ráno jste se cítili odpočatí a plní nové energie.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]