Rizikové faktory, které mohou vést k vzniku rakoviny konečníku

Poslední desítky let se ve společnosti čím dál častěji řeší otázka onkologických onemocnění, kam patří i rakovina konečníku, a jejich prevence. Kvůli nezdravému životnímu stylu a hektickému způsobu života plného stresu přibývá lidí, kterým byla rakovina diagnostikovaná. Velice často se klade důraz na osvětu ohledně rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, avšak je jeden druh rakoviny, který je poměrně přehlížený, a to je rakovina konečníku. Jak ji rozpoznat?

Rakovina konečníku a jak ji rozpoznat

Existuje několik základních příznaků, ke kterým dochází v souvislosti s rakovinou konečníku, jsou to:

  • bolest a svědění v okolí konečníku
  • anální krvácení
  • kožní změny v okolí konečníku (kůže je ztvrdlá, tvoří se výrůstky)
  • zhoršená peristaltika střev

Dalšími typické příznaky jsou i tyto: zvýšená únava a slabost, bolesti břicha, zácpa střídající se s průjmem, výrazný úbytek hmotnosti v krátkém časovém úseku, časté infekce v okolí konečníku.

Jaké jsou rizikové faktory, které mohou vést k vzniku rakoviny konečníku

Mezi rizikové faktory, které mohou přispět ke vzniku rakoviny konečníku, můžeme také zařadit: namáhání oblasti konečníku (například častým sezením), kouření, oslabený imunitní systém, konzumaci tučných jídel a nedostatek vlákniny v jídelníčku, nedostatek vitamínu C, nebo časté popíjení alkoholu.

Kdo je rakovinou konečníku nejvíce ohrožený?

Nejrizikovější skupinou obyvatel jsou lidé nad 60 let věku. Ti představují až 80 procent pozitivních případů tohoto onkologického onemocnění.

Diagnostika a detekce rakoviny konečníku

Čím dříve se na rakovinu konečníku přijde, tím vyšší je šance na uzdravení. Jako každé onkologické onemocnění probíhá v několika stádiích. Diagnostiku lékař provádí těmito základními vyšetřeními: takzvanou digitální rektální zkouškou, což je vyšetření konečníku pomocí prstů na ruce. Lékař si nasadí rukavici a použije i lubrikační gel. Touto metodou se zjišťují v okolí konečníku pohmatem určité abnormality.

Dalším používaným vyšetřením je anoskopie, která obnáší zavedení tubulárního nástroje (anaskopu) do konečníku a zjišťování anomálií na jeho sliznici. Doplňkovými diagnostickými metodami jsou pak: biopsie, ultrazvuk, rentgen, CT, magnetická rezonance, pozitronová emisní tomografie. Primárně je ale důležité po určitém věku chodit na pravidelné kontrolní prohlídky a nechat si lékařem konečník také vyšetřit. Jedině tak lze rakovině účinně předcházet.

Jak se rakovina konečníku léčí

Karcinom konečníku v posledních stádiích se léčí především chemoterapií, která obnáší to, že pacientovi jsou podávané velmi silné léky, které pomohou zničit rakovinné buňky. Také mohou být podávané léky proti bolesti, nebo proti žaludečním nevolnostem. Rakovina konečníku se rovněž může řešit chirurgicky, kdy je operativně odstraněna postižená část sliznice.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]