Příznaky ohlašující příchod mrtvice by měl každý znát. Objevují se až 24 hodin před samotnou atakou

Fotografie: Depositphotos

Rozpoznejte první příznaky mozkové mrtvice a zachraňte vaše zdraví včas. Důsledky tohoto nebezpečného stavu mohou být nevratné.

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice je stav, během kterého dochází k náhlému zastavení přívodu krve do mozku. Příčinou tohoto problémů bývá ve většině případech krevní sraženina nebo prasknutí cévy v mozku, přičemž v důsledku je mozek zbaven kyslíku a mozkové buňky jsou velmi rychle poškozeny – někdy bohužel i nevratným způsobem. Abyste se možným důsledkům tohoto stavu vyvarovali, je dobré vědět, jak rozpoznat jeho první varovné příznaky, radí lékař Minesh Khatri.

Ztráta rovnováhy

Pokud zaznamenáte náhlou ztrátu rovnováhy, přičemž máte pocit, že každou chvíli omdlíte, neprodleně kontaktujte svého lékaře, protože by mohlo jít o jeden z nejčastějších příznaků mozkové mrtvice. Než pro vás přijede sanitka, poproste osoby ve vaší blízkosti, aby vás náležitě hlídali a sledovaly váš stav.

Fotografie: Freepik

Náhlé znecitlivění jedné strany těla

Během mrtvice je obvykle postižena pouze jedna mozková hemisféra, což znamená, že v důsledku tohoto stavu dochází k ochrnutí buď levé, nebo pravé strany vašeho těla. Tento příznak můžete ve většině případech poznat tak, že vám znecitlivý jedna strana úst, rukou nebo nohou. V každém případě je však nutné neprodleně vyhledat odbornou pomoc.

Problémy se zrakem

Během mrtvice může dojít k tomu, že je poškozena oblast mozku, která je zodpovědná za váš zrak. Většinou se však tento příznak týká pouze jednoho oka, protože mozková mrtvice postihuje pouze jednu hemisféru našeho mozku. Pokud se vám tedy zdá s vaším zrakem něco v nepořádku, nečekejte a co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Silné bolesti hlavy

Pokud se již nějakou dobu potýkáte s velmi silnou bolestí hlavy, jejíž příčinu nic nedokáže vysvětlit, pravděpodobně by se mohlo jednat o jeden z příznaků mozkové mrtvice. Vždy tak raději vyhledejte lékařskou pomoc a buďte připraveni na to nejhorší.

Potíže s mluvením a porozuměním

Pokud máte problém porozumět ostatním, když na vás mluví, přičemž náhle začínáte cítit, že ztrácíte schopnost mluvit, neprodleně to oznamte prvnímu člověku, kterého uvidíte – mohlo by totiž jít o jeden z častých příznaků mozkové mrtvice.

Fotografie: Freepik

Problémy s dýcháním

Mozkovou mrtvici mohou doprovázet potíže s dýcháním, tudíž pokud se u vás objeví jeden z výše uvedených příznaků v kombinaci s tímto problémem, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: WebMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]