Naučte se poznat odlišné projevy onemocnění covid-19, chřipky a nachlazení

Fotografie: Unsplash

Ani po roce s novou nemocí stále někteří lidé tápou v tom, jaké jsou vůbec její příznaky a zda se nějak výrazně liší od jiných onemocnění.

Covid-19 s sebou přináší zejména nesnáze s dýcháním, to je však možné říct i o jiných nemocech, s nimiž je pak napadení koronavirem často zaměňováno. Někteří občané dokonce covid proleželi doma v domnění, že jde o nachlazení nebo chřipku. Tyto 3 nemoci mají spoustu společných příznaků, najde se však i několik rozdílů, podle nichž je rozeznáte.

Fotografie: Unsplash

Společné a zaměnitelné symptomy

Asi nejméně závažnou nemocí z výše zmíněných tří je nachlazení, které je doprovázeno zejména kašlem, lehce zvýšenou teplotou a únavou. Při chřipce se rovněž dostaví kašel, únava a horečka, spolu s tím však přijde i bolest svalů. Covid-19 vám nabídne prakticky všechny z uvedených omezení, pokud se u vás tedy nějaké symptomy projeví, průběh může být totiž i bezpříznakový.

Fotografie: Unsplash

Přesnou diagnózu vám dokáže určit jen lékař, a i ten se může při vyšetření občas zmýlit. Obzvláště pak v případech, kdy je potřeba kvůli podezření na covid zůstat doma a doktorovi do ordinace jen zavolat a příznaky mu popsat. Dalším problémem je, že koronavirus se může u každého člověka projevovat jinak nebo o sobě dokonce nemusí dát vůbec znát.

Zásadní odlišnosti v příznacích

Zatímco kašel u nachlazení bývá zpravidla suchý, u chřipky je naopak většinou vlhký, covid-19 je v tomto ohledu zase srovnatelný s nachlazením. Koronavirus a chřipka způsobí horší zvýšení teploty než nachlazení, stejně tak byste během něj neměli trpět bolestí svalů, zatímco u zbylých dvou ano. Výrazný rozdíl spatřují odborníci také v rychlosti přenosu, tu však vy nijak neposoudíte.

Fotografie: Unsplash

Stejně tak je pro pacienta těžké odhalit délku inkubační doby, která je u těchto tří nemocí výrazně odlišná. Covid má však i své specifické příznaky, jejichž rozpoznání je pro vás už jednoduší. Patří mezi ně zejména ztráta čichu a chuti nebo výrazné potíže s dýcháním, na jejichž přehlížení můžete nemile doplatit a skončit v nemocnici připojeni k dýchacímu přístroji.

Zdroj: Healthline