Poznejte diabetes mellitus v jeho raných fázích. Prozradí jej jasné projevy

Fotografie: Pixabay

Diabetes mellitus je prakticky nevyléčitelné onemocnění, které je zapříčiněné absencí inzulínu v krvi. Ten má za úkol regulovat hladinu krevního cukru. Cukrovku rozeznáváme dvojího typu. Ten první je zpravidla vrozený. Slinivka břišní nedokáže inzulín vyprodukovat. Druhý typ diabetu pak může propuknout v pozdějším věku vlivem nezdravého životního stylu.

Řešením je buď pravidelná aplikace inzulínu, nebo konzumace takzvaných antidiabetik v podobě tabletek. Diabetes v rané fázi můžete snadno rozpoznat i vy samotní. Mohou tomu nasvědčovat následující projevy.

Časté močení a rozmazané vidění

Jedním z poměrně typických příznaků cukrovky je velmi časté močení. Tím reaguje organismus na přebytek cukru v krvi a snaží se jej zbavit právě odvodněním. Po návštěvě lékaře je detekována zvýšený hladina glukózy i v moči samotné. Objevit se může i rozmazané vidění, jelikož diabetes ovlivňuje i nervovou soustavu.

Fotografie: Freepik

Léčba infekcí je zdlouhavější než obvykle a pacient pociťuje abnormální hlad

Kvůli zvýšenému cukru v krvi se mohou také hůře hojit různé rány a zdlouhavěji léčit infekční nemoci. Daný jedinec je zpravidla i častěji nemocný. Diabetes rovněž vyvolá abnormální až vlčí hlad. Zpozorněte tedy, pokud budete mít neustále chutě konzumovat potraviny i posléze, co jste zrovna dojedli oběd nebo večeři.

Zvýšená žíznivost a netypické bezdůvodné hubnutí

Fotografie: Pixabay

U diabetiků je dalším z typičtějších příznaků zvýšená žíznivost. To je úzce spojeno s již zmíněným častým močením. Organismus potřebuje vypudit nadměrné množství cukru v krvi, proto vás to bude nutit stále pít, tedy i častěji močit. Pakliže začnete hubnout bez příčiny či cílené diety, také zbystřete. To nikdy neznačí nic dobrého. Raději navštivte lékaře.

Dlouhodobá únava, brnění končetin a acetonový dech

Dalším z příznaků možného diabetu je dlouhodobá a vyčerpávající únava. Byli jste dříve plní energie a najednou jen pospáváte a nic nezvládáte? Buďte obezřetní a sledujte i jiné přidružené příznaky. Mohlo být jít skutečně o cukrovku. Tu však s jistotou diagnostikuje až lékař.

Jak již bylo zmíněno, cukrovka ovlivňuje i nervovou soustavu, proto můžete pociťovat i brnění končetin. A v neposlední řadě se u typických diabetiků objevuje acetonový dech. Jestliže tedy máte podezření, že byste mohli nemocí skutečně trpět, navštivte ošetřujícího lékaře a ten provede příslušná vyšetření.