Dehydratace představuje vážné ohrožení zdraví. Následky mohou být nevratné

Fotografie: Freepik

Dehydratace je česky řečeno odvodnění organismu. A protože je lidské tělo tvořeno převážně z vody (až ze 70 %), může se jednat o zdraví ohrožující stav. Proto je záhodno dodržovat pravidelný pitný režim, abyste předešli možným komplikacím. Vhodné je vypít alespoň 2 litry tekutin denně.

Jaké mohou být následky dehydratace?

Fotografie: Freepik

Nyní si řekněme, jaké následky může mít odvodnění organismu:

  • Snížená pružnost pokožky a její významná vysušenost: dehydratovaného člověka poznáte jednoduše tak, že stisknete jeho kůži na hřbetu ruky. Pokud je dobře hydratovaný, kůže se vrátí ihned do normálu. Když je tomu jinak, je proces velmi pomalý. To je patrné zejména u starších lidí.
  • Zvýšení teploty pokožky: máte pocit, že je vaše kůže zejména v obličeji teplejší než kdy dřív? Pak nejspíš budete muset navýšit příjem tekutin. Pro udržení optimální tělesné teploty potřebuje lidský organismus dostatečný příjem tekutin.
  • Zácpa: je velmi nepříjemný stav, kdy se dotyčný není schopen vyprázdnit. Omezený pitný režim obecně sníží pohyblivost střev, proto nepracují tak, jak by měly. V souvislosti s obtížným vyprazdňováním stolice může také souviset i následný vznik bolestivých hemeroidů.
Fotografie: Freepik
  • Svalové křeče: ty pociťují zejména lidé, kteří vykonávají nějakou větší fyzickou aktivitu. Značí nedostatek tekutin a minerálů v těle. Ty se zpravidla vylučují potem. Je tedy potřeba je doplnit čistou vodou, minerálkami, zeleninovými šťávami nebo čaji. Při zvýšené tělesné aktivitě je vhodné taktéž zařadit do jídelníčku více hořčíku.
  • Zvýšená únava: při nedostatku tekutin v těle se budete obecně cítit velmi unavení, bez energie a vaše mentální funkce klesnou. Nečekejte na tyto projevy a udržujte si pravidelný příjem tekutin. Ideální je vypít sklenici čisté vody ihned po probuzení.
  • Sucho v ústech: s nedostatkem tekutin a dehydratací souvisí i vysušenost sliznice v dutině ústní. Objevuje se suchý a drsný jazyk, husté sliny, problémy se žvýkáním, mluvením, pálení úst, popraskané rty a podobně.
  • Bolesti hlavy: velmi častým příznakem dehydratace jsou i bolesti hlavy nebo migrény. To je následek rozšíření krevních cév. Jakmile tento příznak pocítíte, ihned doplňte tekutiny.
Fotografie: Freepik

Další projevy odvodnění organismu

Výše uvedené projevy dehydratace nejsou zdaleka jediné. Zde je ještě několik dalších:

  • Vysoký krevní tlak: v momentu, kdy člověk nepřijímá potřebné tekutiny, začne tělo produkovat hormon histamin. Výsledkem pak je stažení cév a tepen, což zvýší tlak krve.
  • Problémy s ledvinami: ledviny jsou filtračním orgánem našeho organismu. Pokud jim nedodáváte dostatek tekutin, nemohou správně fungovat. Vyskytnout se tak mohou třeba ledvinové kameny.
  • Přibývání na váze: mnoho lidí si myslí, že redukce hmotnosti dosáhnou pouze změnou jídelníčku. Ovšem důležitý je i pitný režim. Čím více tekutin vypijete, tím lépe. Rozpohybujete metabolismus, podpoříte vylučování toxinů a odstraňování přebytečné vody z těla. A kilogramy půjdou dolů.

Zdroj: WebMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]