Srážení zvýšené tělesné teploty můžete řešit i bez léků, možností je celá řada

Zvýšená tělesná teplota, nebo také lidově řečeno horečka je obrannou reakcí organismu. Dochází k ní většinou v momentu, kdy do našeho těla vnikne neznámý patogen. Často se jedná o mikroorganismy. Pakliže vaše dítě bojuje s teplotou v rozmezí od 37 do 38 a půl stupňů Celsia, mělo by být pozorně sledováno.

V těchto případech se doporučuje klid na lůžku a doplňování tekutin. Rovněž by měla být vysoká teplota sražena vhodnými dětskými léky proti horečce. Existují ale i další metody, které mohou vést k snížení tělesné teploty u dítěte.

Alternativní metody, které lze použít ke snížení horečky

Některé léky mohou zažívací ústrojí dítěte poškozovat. Jejich užívání je vždy dobré konzultovat s lékařem. Vhodné jsou přípravky určené přímo pro děti, nebo ty přírodní. Zde je pár rad, které mohou také pomoci:

  • Jablečný ocet: ten smíchejte s vodou v poměru jedna ku třem. Do roztoku namočte bavlněný šátek a přikládejte jej na čelo, zápěstí, dlaně a kotníky dítěte.
  • Obyčejný kvasný ocet a zábal: babičkovské rady praví, že zábal z octu a vody má také skvělé účinky, co se týká snížení teploty. Do směsi namočte ideálně prostěradlo a dítě do něj zabalte. Pak ho přikryjte suchou přikrývkou a počkejte, až zábal začne působit.
  • Tvaroh nebo jogurt: i tyto produkty mají schopnost snížit tělesnou teplotu.

Jak podpořit snížení teploty?

K snížení teploty přispěje i to, když dítěti dáte popíjet po douškách vlažný, až teplý nápoj. Skvěle zafungují bylinné čaje. Tekutiny totiž podpoří také pocení a urychlí léčbu. Vhodné je místnost, kde dítě leží, vyvětrat. Cirkulující chladný vzduch také napomůže k poklesu horečky.

Dítě byste při zvýšené tělesné teplotě neměli rozhodně oblékat do teplého oblečení, a naopak oděvy omezit na minimum. Ovzduší v místnosti je možné rovněž dezinfikovat a osvěžit různými bylinkovými oleji. Postačí jen zapálit svíci v aromalampě, nakapat do ní oblíbený éterický olej, přilít trochu vody a nechat aroma postupně rozvonět. Výborný je například eukalyptus, levandule, čajovník, nebo meduňka.

Kdy je vhodné přivolat lékaře?

Pakliže se vám nedaří u dítěte snížit teplotu zábaly, ani léky a horečka vystoupala nad 39 až 40 stupňů, je nutné volat záchrannou službu. Lékař dítěti aplikuje léčiva zpravidla injekčně. Ta zaberou na vysokou horečku vzápětí.

Fotografie: Pixabay, Freepik, Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]