Příznaky, které naznačují, že vaše zdraví může ohrožovat diabetes mellitus

Fotografie: Freepik

Diabetes mellitus vzniká v důsledku nedostatečné produkce inzulínu, který za normální okolností snižuje hladinu krevního cukru. Rozeznáváme diabetes 1. typu a 2. typu. Ten první typ je nejčastěji diagnostikován už malým dětem. Avšak může se rozvinout v jakémkoliv věku.

Je způsoben absolutním nedostatkem inzulínu v krvi, který by měla produkovat slinivka břišní. Diabetes druhého typu vzniká z větší části u lidí s nezdravým životním stylem a obezitou. Obvykle k němu dochází u starších lidí v důchodovém věku.

Jaké příznaky sledovat?

Při podezření na cukrovku byste se měli zaměřit na tyto projevy:

  • Zvýšená žíznivost a časté nutkání na močení: mezi nejobvyklejší příznak diabetu patří takzvaná polydipsie = až abnormální žíznivost. Dotyčný se taktéž může potýkat s častým močením (polyurií). Průměrně zdravý člověk močí zhruba 4x až 10x za den. 
  • „Vlčí“ hlad: diabetik bude pravděpodobně lačnit po jídle více než člověk zdravý. Polyfágie je tedy také častým příznakem cukrovky. 
  • Zvýšená únava: pokud budete trpět cukrovkou, pravděpodobně pocítíte během dne přemíru únavy, nebo ospalosti. Tu může zapříčinit i dehydratace z důvodu častého močení. 
  • Rozmazané vidění: diabetici mají obvykle potíže i se zrakem. Může se měnit tvar a zploštění čočky, což způsobí, že se vám obecně zhorší zrak. 
  • Nevysvětlitelné hubnutí: aniž byste změnili jídelníček, nebo přidali pohybovou aktivitu, budete nejspíš při cukrovce záhadně hubnout. To je způsobeno tím, že tělo nemůže používat glukózu jako zdroj energie, proto začne spalovat tuky a bílkoviny. I nedostatek tekutin může způsobit chřadnutí. 

Mezi další příznaky cukrovky pak můžeme zařadit také svědění kůže, časté plísňové infekce, pomalé hojení ran a ranek, tmavé skvrny na krku, v podpaždí, na loktech, za kolenem, nebo mezi prsty, či necitlivost a brnění končetin. 

Fotografie: Pixabay

Jak se cukrovka diagnostikuje?

V případě, že zaznamenáte kombinaci výše zmíněných příznaků, ihned si zajděte k praktickému lékaři, který vás kompletně vyšetří a zjistí, zda diabetes skutečně máte, či nikoliv.

Lékař vám zpravidla nabere krev a bude chtít zjistit hladinu krevního cukru. Glykémie se také měří malým vzorkem kapilární krve z prstu takzvaným glukometrem.

Fotografie: Pixabay

Je možné, že rovněž absolvujete orálně glukózo toleranční test, který spočívá v tom, že vypijete větší množství sladké vody a v určitých časových intervalech je vám měřena glykémie z prstu. U možného diabetika probíhá i rozbor moči, v které je přítomnost acetonu a glukózy. 

Jak se diabetes mellitus léčí?

Primárně je diabetikům naordinován inzulín, který si pacienti aplikují zpravidla inzulínovým perem. Někteří nemocní užívají na předpis tablety, takzvaná antidiabetika. Vhodná je celoživotní dieta s omezením příjmu složitých cukrů. Nevhodné je například bílé pečivo, tučná masa, sladkosti, studené ochucovací omáčky, sladké limonády a džusy, alkoholické nápoje a průmyslově vyráběné potraviny. Diabetik by měl do jídelníčku zařadit především ovoce s nižším obsahem cukru, zeleninu, libové maso, luštěniny, ryby, celozrnné těstoviny, či acidofilní mléka. 

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]