Příznaky plicní embolie, které mohou naznačovat, že jste v ohrožení. Většina lidí je ignoruje, rychlá pomoc je nezbytná

Fotografie: Freepik

Plicní embolie je po kardiovaskulárních onemocněních a rakovině třetí nejčastější příčinou úmrtí. Diagnóza plicní embolie často vyžaduje řadu náročných testů. Lékař může například provést rentgen hrudníku, elektrokardiogram, krevní testy apod. 

Správné a včasné odhalení plicní embolie je však klíčové pro její úspěšné řešení bez trvalých následků. Poznejte embolii včas díky těmto příznakům.

Fotografie: Freepik

Plicní embolii chápeme jako ucpání jedné nebo více tepen dodávajících krev do plic. Obvykle je toto zablokování způsobeno vytvořením krevní sraženiny, která cestuje z jedné části těla, většinou nohou, do plic. Tyto příznaky by vás měly na problém co nejdříve upozornit.

Ohrožená skupina

Nejohroženější skupinou pacientů jsou:

  • Pacienti se srdečními a respiračními onemocněními, kteří jsou vystaveni riziku srdečního infarktu. Mohou užívat preventivní antikoagulační léčbu.
  • Lidé, kteří podnikají dlouhé letecké výlety. Dlouhodobé sezení, nízká vlhkost v okolním vzduchu a hypoxie mohou podporovat plicní embolii.
Fotografie: Freepik

Příznaky plicní embolie

Existuje celá řada příznaků, které mohou na plicní embolii ukazovat. K nim bezpochyby patří:

  • Bolest na hrudi, která se zvyšuje, když dýcháte
  • Obtížné dýchání
  • Kašel
  • Vykašlávání krve
  • Slabost
  • Ztráta vědomí
  • Pokles krevního tlaku
  • Rychlý srdeční rytmus (tachykardie)

Pacient také často cítí velkou úzkost a stres, což vyplývá z jeho obavy o život, jelikož se mu špatně dýchá. Mezi běžné příznaky může patřit také nízký krevní tlak, bledost až promodrávání periferií těla. V takovém případě rozhodně není na co čekat a okamžitě by se měla přivolat zdravotnická pomoc. Jde o minuty a včasný zásah může dotyčnému zachránit život.

Jaké jsou příčiny plicní embolie?

Jakákoli situace, která vede k delšímu sezení nebo ležení, podporuje plicní embolii. Pokud dojde ke zpomalení průtoku krve, existuje riziko tvorby krevních sraženin. Rizikový bývá také jakýkoliv chirurgický zákrok. Problém mohou vyvolávat také některá infekční onemocnění, rakovinová onemocnění, nebo dokonce těhotenství.

Fotografie: Freepik

Prevence plicní embolie

Základní prevencí je udržování zdravého životního stylu. To znamená, že je třeba vyvarovat se kouření a nadváze, jíst hodně ovoce a zeleniny, aktivně sportovat. Pokud musíte dlouho stát, je dobré se často procházet a cvičit s nohama a občas si je promasírovat. Pomoci samozřejmě může i užívání podpůrných léků. Ty jsou však vždy na předpis, a proto je nezbytné, abyste se případně nechali odborně vyšetřit lékařem, který stanoví vaši diagnózu a dá vám další doporučení.

Jak reagovat na příznaky?

Pokud člověk sám rozpozná na sobě nebo na osobě v jeho okolí příznaky plicní embolie, je nezbytné urychleně přivolat záchrannou službu. Vhodné je zabezpečit do příjezdu záchranné služby protišoková opatření a tlumit bolest.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]