Pacienti se svěřili s nejčastějšími vedlejšími účinky po očkování na Covid-19

Fotografie: Getty Images

Očkování se již naplno rozjelo ve většině částí světa, takže se začínají objevovat první lidé, kteří se chtějí podělit se svou zkušeností. Ve Spojených státech New York Times provedl rozhovory s několika desítkami těch, kteří si očkováním prošli, a mohli tedy posoudit následky vakcinace na své tělo. Odpovědi byly velmi různorodé, stejně jako různé vedlejší příznaky, které očkovaní uváděli.

Silná bolest hlavy

Lékařka Dr. Taneisha Wilsonová uvedla, že injekce vakcíny Pfizer vedla k „nejhorší bolesti hlavy v jejím životě“, která se dostavila přibližně dvě a půl hodiny po zákroku. Taková reakce neodpovídá běžným vedlejším účinkům, jak je popisuje výrobce vakcíny. Nicméně určité potíže s bolestmi hlavy, v menší míře, se objevily u 13 % účastníků ve věku 18 až 55 let.

Moderna uvedla, že 16 % testovaných mělo natolik silnou reakci, že jim zabránila v pokračování běžných činností. U Dr. Wilsonové bolesti hlavy odezněly do druhého dne.

Fotografie: Getty Images

Únava a malátnost

Další vedlejší účinky se výrazně nelišily od toho, co bývá po aplikaci očkování poměrně běžné. Jedna žena měla mírnou horečku, další pacienti hlásili zimnici a jakousi malátnost nebo „mozkovou mlhu“. Poměrně typická byla také bolest v paži po aplikaci vakcíny. Někteří cítili větší únavu a nebyli schopni provádět běžné činnosti tak, jako jindy.

Vedlejší účinky jsou běžné

Je zřejmé, že očkování by nemělo systematicky vyvolávat vedlejší účinky. To stále platí i u většiny pacientů, kteří byli proti nemoci Covid-19 očkováni. Drtivá většina stále tvrdí, že po aplikaci vakcíny nezaznamenali žádné změny, cítili se dobře a mohli pokračovat ve svých běžných aktivitách.

Fotografie: Freepik

Podle odborníků jsou mírné vedlejší účinky také nejjistější zárukou toho, že vakcína skutečně funguje. Není třeba se hned znepokojovat, je jasné, že každý takový zásah do těla s sebou nese zvýšenou únavu nebo malátnost.

Stále to má smysl

I když někteří zdravotníci sdíleli negativní vedlejší účinky vakcíny, většina z nich se stále shoduje na tom, že by očkování podstoupili znova. Věří totiž v jeho účinnost a v to, že nám pomůže konečně se zbavit nepříjemného viru, který už nás přes rok obtěžuje a komplikuje nám život.

Je nesmysl domnívat se, že se lidé po vakcíně budou cítit dobře. Je to jednoduše očkování jako každé jiné a vyžaduje některá režimová opatření. Není od věci vzít si třeba den volna, odpočívat, nesportovat a jednoduše tělo dále nezatěžovat.