Vitamíny a minerály, které byste neměli nikdy užívat společně. Ačkoliv to mnoho lidí neví, mohou mít opačné účinky

Fotografie: Pixabay

Některé vitamíny a minerály mohou být v kombinace velmi nebezpečné. Abyste ochránili své zdraví, měli byste vědět které to jsou a v každém případě se jim vyhýbat.

Ačkoliv jsou vitamíny a minerály nezbytné pro dobré zdraví a udržení lidského těla v chodu, užívání některých kombinací může mít opačné účinky. Mnoho lidí však stále užívá různé doplňky stravy, a to aniž by věděli o jejich vedlejších účincích nebo o tom, kdy by se jim měli raději vyvarovat. Je proto důležité zaměřit se na jejich správné užívání a mít povědomí o tom, které vitamíny, minerály nebo jiné živiny byste rozhodně neměli užívat najednou. Možná budete překvapeni, kolik kombinacích vám může ve skutečnosti škodit, říká lékař Oscar H. Cingolani.

Hořčík a vápník

Hořčík a vápník jsou velmi důležité minerály, které chrání kosti před chabnutím a podporují jejich hustotu – stejně tak mohou mít dobré účinky na některé mozkové funkce a obecně zdraví mozku, pokožku a krevní oběh. Mnoho lidí ovšem neví, že byste je nikdy neměli užívat společně. V takovém případě totiž nebude mít ani jeden z nich dobrý vliv na vaše tělo, protože se navzájem neutralizují. Většina odborníků proto doporučuje, abyste mezi jednotlivými dávkami vždy počkali alespoň dvě hodiny.

Železo a bílý čaj

Železo je další důležitý minerál, který je nezbytný pro obnovu krevních buněk a dobré srážení krve. Zelený čaj je naopak velmi zdravý nápoj s obsahem bohatých antioxidantů, které chrání tělo před vznikem mnoha chronických onemocnění, včetně například rakoviny nebo kardiovaskulárních chorob. Je ovšem důležité zmínit, že pokud budete doplňky stravy se železem užívat ve stejný moment, kdy budete pít zelený čaj, vaše tělo nebude schopno správně vstřebat dané látky. I v tomto případě je optimální dodržet časový odstup alespoň 2 hodiny.

Omega-3 mastné kyseliny a ginkgo biloba

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro lidský organismus velmi důležitou živinou, protože se jedná o dokonalý protizánětlivý prostředek, který navíc podporuje zdraví mozku, srdce a obecně kardiovaskulárního systému – někteří odborníci navíc dodávají, že pomáhají usnadňovat proces hubnutí. Měli byste však brát na vědomí, že jejich užívání s bylinkami, jako je například ginkgo biloba nebo česnek, může vést k vedlejším účinkům a způsobit tak srážení krve. To může mít velmi závažný dopad na váš organismus.

palice česneku
Fotografie: Freepik

Vitamín K s vitamíny A, D a E

Vitamín K je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve, a proto je jeho užívání velmi důležité. Stejně tak je také nezbytný při procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny – mnoho lidí proto užívá doplňky stravy s jeho obsahem, aby si udrželi jeho dostatečné množství v těle. Je ovšem důležité zmínit, že pokud tuto účinnou látku budete užívat s jinými vitamíny rozpustnými v tucích, jako je například vitamín A, D nebo E, nemusí se správně vstřebat.

Antibiotika a doplňky stravy s železem

Antibiotika je nutné užívat při různých onemocnění, jako je například angína. Většina lékařů však tvrdí, že při jejich konzumace, zejména těch ze skupiny tetracyklinů, byte se měli vždy užívání doplňků stravy s železem. To především proto, že tímto způsobem můžete snížit jejich účinek a zpomalit tak proces hojení.

Zdroj: The Healthy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]