Slanina a sádlo: Dříve škodlivé, dnes doporučované potraviny

Slanina a sádlo patří mezi typicky české potraviny, které byly až do nedávné doby považovány za nezdravé a jejich konzumace byla ze strany lékařů poměrně striktně zakazována. Nyní se ale k těmto potravinám znovu začínáme navracet. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že zdaleka nejsou tak nezdravé, jak jsme si dlouho mysleli.

Slanina pro lepší imunitu i zdravé srdce a cévy

Pokud jde konkrétně o slaninu tak, jednou z důležitých složek, které v ní můžeme najít, je kyselina arachidonová, která je velmi prospěšná v boji s vysokým cholesterolem. Zároveň prospívá i našemu imunitnímu systému, neboť podporuje produkci chemických sloučenin, které jsou odpovědné za správnou reakci v případě nejrůznějších zánětů.

Pokud slaninu konzumujeme v přiměřeném množství, nepřináší žádné zvýšené riziko ani pro naše srdce a cévy, naopak redukuje svalové kontrakce našich orgánů včetně srdečního svalu a podporuje správný cévní tonus. Pro kuřáky je konzumace slaniny vhodná i z hlediska obsahu selenu, který zabraňuje určitým procesům poškození tkání, které souvisejí s cigaretami. V neposlední řadě slanina dokáže zpomalit intoxikaci alkoholem, neboť po její konzumaci se stěny žaludku pokryjí vrstvou tuku, která zabraňuje absorpci alkoholu.

Slaninu lze používat také k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Jedním z nich je například atopický ekzém, stačí rozehřát slaninu tak, aby pustila tuk, a tento tuk následně smíchat s dvěma syrovými vejci a šťávou z rebarbory. Tuto směs poté nechte po dobu dvou až tří dnů odležet a následně jí stačí problematická místa dvakrát denně potírat. Slanina pomáhá i při bolestech zubů, doporučuje se malý kousek slaniny vložit mezi tvář a dáseň a nechat působit po dobu patnácti až dvaceti minut.

Sádlo nejen na chleba, ale také na klouby

Za další typicky českou nezdravou potravinu bylo po mnoho let považováno vepřové sádlo. Sádlo ale nemusíme pouze konzumovat, což pokud děláme v malém množství, opět není pro náš organismus nebezpečné, neboť kvalitní sádlo je například zdrojem vitamínu D a esenciálních mastných kyselin. Lze ho ale použít rovněž jako léčebný prostředek, který nám může pomoci od řady zdravotních problémů.

Již naše babičky například používaly vepřové sádlo při bolestech kloubů, stačí sádlem potřít bolavý kloub a následně ho překrýt pergamenovým papírem a zabalit do vlněné šály. Takto nechte působit přes noc, ráno bude po bolesti. Mimo jiné se sádlo hodí také k léčbě jizev, popálenin, lupénky a suché kůže. V neposlední řadě si možná z dětství pamatujete na zábaly s vepřovým sádlem, které vám pomáhaly při kašli a nemocích dýchacích cest.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]