Chraňte své srdce a sledujte možné příznaky, spojené s akutními stavy, které ohrožují život

Fotografie: Freepik

Srdce je bezesporu lidským orgánem, bez kterého by nebylo možné žít. Proto je důležité o něj náležitě pečovat. To zajistí zdravý životní styl, dostatek pohybové aktivity a relaxace. Pokud se však i přesto objeví obtíže, nepodceňujte ty níže uvedené.

6 nebezpečných příznaků, které mohou detekovat kardiovaskulární problém

Abyste předešli život ohrožujícímu stavu, je nutné zavčasu zasáhnout při zdravotních obtížích. Sledujte tyto změny, které mohou souviset s onemocněním kardiovaskulárního aparátu:

  • Dušnost: pokud se zadýcháváte i při sebemenším pohybu, může to naznačovat problém. Zhoršené dýchání během prosté chůze je varovným příznakem a je vhodné se nechat vyšetřit lékařem. Samo sebou může být na vině i zhoršená tělesná kondice anebo astma bronchiole, ovšem nic nepodceňujte.
Fotografie: Freepik
  • Vystřelující bolesti: pakliže pociťujete vystřelující bolesti, které směřují do levé paže, krku anebo i do čelisti a ramena, zpozorněte. Tyto příznaky mohou být příčinou srdečního onemocnění, nejčastěji se pak takto projevuje infarkt myokardu. V tom případě je nutné přivolat co nejrychleji záchrannou službu.
  • Bledost: může naznačovat primárně chudokrevnost spojenou s nedostatkem železa v krvi anebo také kolísavý krevní tlak. Ovšem vyloučit by se měly i vážnější příčiny ve spojitosti s kardiovaskulárním aparátem.
  • Velká únava a ospalost: pokud je lidský organismus nedostatečně okysličovaný, budete se cítit velmi unavení až ospalí. To může poukazovat na kardiovaskulární obtíže. Dle jisté studie tímto projevem trpí zejména dámy těsně před infarktem myokardu.
Fotografie: Freepik
  • Studený pot: může být příčinou srdečních obtíží, ale i nervozity, nevolnosti a podobně. Vždy je důležité vyloučit vážnější důvody. Zejména pak v případě, že se problémy tohoto charakteru opakují.
  • Zánět kloubů: má několik příčin, mezi které se řadí i srdeční obtíže a vysoký krevní tlak. Je ale nutné vyloučit i jiné důvody, jako třeba autoimunitní nemoci, artrózu a podobně.

Jak efektivně předejít srdečním obtížím?

Onemocnění kardiovaskulárního aparátu můžete předejít dle Světové zdravotnické organizace z 80 procent zdravým životním stylem. A co se tím vlastně konkrétně rozumí?

Fotografie: Freepik
  • Dopřejte si vyváženou stravu: ta by měla určitě obsahovat ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libová masa, ryby a luštěniny. Také snižte spotřebu soli, cukrů, tuků a alkoholických nápojů.
  • Pravidelně se hýbejte: jakákoliv pohybová aktivita se počítá. Měla by být hlavně pravidelná a trvající alespoň 30 minut denně. Ideální je třeba každodenní svižná chůze.
  • Zkuste přestat s kouřením cigaret: pokud jste kuřáci, můžete být více ohroženi kardiovaskulárními chorobami. Vhodné je tedy zvážit odvykání kouření, které váš organismus ozdraví.
  • Nezanevřete na prevenci: také nezapomeňte docházet na pravidelné prohlídky u lékaře. Zejména pak tehdy, pakliže se léčíte s chronickými nemocemi typu vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi, cukrovka a podobně.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]