Barva a tvar stolice říká mnohé o vašem skutečném zdraví. Toto je 9 nejčastějších věcí, které z ní můžete vyčíst

Fotografie: CanvaPhotos

Možná si ani neuvědomujete, jak moc je důležité věnovat pozornost svému vyprazdňování a především stolici.

Mnoho lidí si stále neuvědomuje ten fakt, že je třeba se o sebe opravdu starat a neignorovat jakýkoliv sebemenší příznak toho, že by něco mohlo být v nepořádku. Zkoušeli jste se například někdy pořádně podívat na svoji stolici? Nejspíš ne a asi vám to přijde normální. Ale měli byste vědět, že stolice dokáže hodně říct o vašem zdraví, takže jí sem tam věnujte pozornost, radí lékařka Jennifer Robinson.

Barva stolice

Určitě víte, že barva vaší stolice bývá hnědá. Může se ale někdy lišit a to zejména kvůli tomu, co jste snědli. Pokud ale změní barvu jen tak, vždy za tím něco stojí a vy byste měli vědět, co. Co která barva znamená?

Bílá stolice

Pokud vaše stolice byla někdy bílá a nebo zašedlá, znamená to, že obsahuje hodně žluči. To může znamenat především problémy s játry a žlučí, protože zrovna tyto orgány produkují a ukládají žluč. Může to být ale i ucpaným žlučovodem nebo žlučovými kameny.

Fotografie: Depositphotos

Zelená stolice

Všimli jste si někdy toho, že po tom, co jste snědli například špenát, byla vaše stolice nazelenalá? To je ale naprosto normální. Pokud tomu tak ale není, znamená to, že jídlo prošlo vaším trávicím systémem příliš rychle.

Žlutá stolice

Příčinou této barvy může být například ucpaný žlučovod a nedostatečné vstřebávání tuku. Ale nemusíte hned panikařit, protože taková barva může být i po snězení většího množství mrkve nebo nějakého žlutého nápoje.

Černá stolice

Pokud jste zaznamenali černou stolici, ale nesnědli jste žádné borůvky nebo lékořici, rozhodně zpozorněte. Sice to může být tím, že jste užívali nějaké léky, ale také to může znamenat krvácení do střeva. Z toho důvodu byste rozhodně měli navštívit vašeho lékaře.

Červená stolice

Červená stolice je ve většině případů způsobena jídlem, například červenou řepou a nebo rajčaty. Pokud jste si ale jisti tím, že to není jídlem, rozhodně navštivte svého lékaře, protože krev ve stolici je varovným signálem.

Tvar stolice

Malé kuličky

Pokud máte často pevné bobule, které jsou nejvíce podobné kozím bobkům. Znamená to, že máte opravdu těžkou zácpu. Vaše tělo zkrátka potřebuje více vlákniny. Jezte těsto z celozrnné mouky, maliny a nebo luštěniny.

Velká a hrudkovitá

Tento tvar stolice znamená, že máte v těle nedostatek vlákniny, ale může být také způsobena dlouhodobým užíváním léků na průjem. Měli byste začít jíst více zeleniny a také se více hýbat.

Mírný průjem

Tento tvar stolice může být příznakem syndromu dráždivého tračníku. Měli byste začít jíst potraviny s nižším obsahem vlákniny, takže banány nebo brambory raději vyřaďte na nějaký čas z jídelníčku.

Fotografie: Depositphotos

Průjem

Tento stav může být způsoben otravou jídlem, intolerancí laktózy, infekcí a nebo některými léky. Pijte hodně vody, abyste předešli dehydrataci a také užívejte vhodné léky. Pokud se vám do 2 dnů neuleví, navštivte lékaře.

Zdroj: WebMD, Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]