Zázvor dokáže zázraky, ale existují i jistá rizika, na která je při jeho konzumaci nutné dávat pozor

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte rádi zázvor, je to jistě pro jeho úžasné účinky, které na tělo má. Existují ale určité věci, které byste si při jeho konzumaci měli hlídat.

Zázvor má mnoho příznivých účinků pro tělo, díky kterým ho lidé prostě milují. Podporuje totiž činnost vaskulárního systému, obranyschopnost, imunitní systém či například dýchací cesty. Zároveň dokáže udržet normální hladinu cukru v krvi a jednoduše je skoro zázračný. To vše ale platí do momentu, kdy dodržujete jistá pravidla jeho konzumace, říká lékařka Natalie Butler.

Na co byste si měli dát pozor?

Víte, co to jsou antihypertenziva? Je to druh léků, který pomáhá při vysokém tlaku. Jde hlavně o to, že zmírňují následky tohoto problému, než že by přímo léčily vysoký tlak. Pokud tyto léky znáte, dost pravděpodobně je užíváte, a to je právě kámen úrazu. V takovém případě byste se totiž konzumaci zázvoru měli vyhnout obloukem.

Fotografie: Unsplash

To samé platí i pro beta-blokátory a léky na cukrovku, jako jsou ty na bázi inzulínu. Další osoby, jež by se zázvoru měly vyhnout, jsou těhotné ženy. Zázvor totiž obsahuje silné stimulanty, které zejména v třetím trimestru mohou vyvolat předčasný porod, což může vést ke komplikacím jak u dítěte, tak i u ženy samotné.

I hemofilici by se mu měli vyhnout

Víte, co je to hemofilie? Jedná se o nemoc, jež se projevuje poruchami srážlivosti krve. Pokud takovou nemocí trpíte, zázvor by vám nemusel udělat zrovna dvakrát dobře. Ovlivňuje totiž krevní oběh, tudíž nejen tito lidé, ale obecně všichni s poruchami krve by ho raději měli pro jistotu vynechat. Nebo se alespoň poradit s lékařem.

Fotografie: Unsplash

Je vaším snem přibrat? Pokud ano, zázvor se vám do jídelníčku bohužel hodit nebude. Je dobře známý pro své hubnoucí účinky a ty se zkrátka nezmění. Výrazně podporuje spalování tuků a všechna vaše snaha o větší příjem kalorií by tak mohla přijít vniveč.

Zdroj: Healthline, WebMD, EatThis

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]