Nedostatek vitamínu D může znamenat vážný problém pro organismus, zvláště v době pandemie. Doplňte jej vhodným způsobem

Fotografie: Getty Images

Vitamín D je nezbytný pro zdraví našich kostí, zubů i správné fungování imunitního systému. Ve velké míře jej získáváme ze slunce, ale pokud je zima nebo nežijeme zrovna ve slunné oblasti, musíme sáhnout k jiným zdrojům.

Existují i ​​potraviny, které nám ho mohou tento vitamín denně poskytnout. Zejména v zimním období je dobré zvýšit jejich konzumaci, aby nám vitamín D nechyběl a nemuseli jsem řešit zdravotní problémy.

Vitamín D je jedním z takzvaných vitamínů rozpustných v tucích. Může být produkován pokožkou, když je vystavena slunečnímu záření, nebo může pocházet z naší stravy. Podle nedávných statistik trpí většina Evropanů dlouhodobým nedostatkem vitamínu D.

Jaká je role vitamínu D?

Vitamín D hraje v těle zásadní roli a pomáhá posilovat imunitní systém. Jednou z jeho hlavních funkcí je zvyšování hladiny fosforu a vápníku v krvi. To pak přispívá k mineralizaci tkání, zejména zubů, chrupavek a kostí, ke korekci přenosu nervů, k dobré koagulaci a podpoře svalové kontrakce.

U dětí je vitamín D považován za nezbytný pro dobrý růst kostí, zatímco u starších lidí dostatečný příjem „déčka“ omezuje riziko osteoporózy. Hraje také roli v regulaci našich hormonů a podílí se na aktivitě a diferenciaci buněk imunitního systému.

Co se stane, když jej není dostatek?

Mezi nejčastější příznaky patří poruchy kostí nebo svalové poruchy. Dále hrozí zejména záchvaty či snížení svalového tonusu. V případě sedavého životního stylu nebo omezené fyzické aktivity roste také riziko zlomenin. Je dokázané, že nedostatek vitamínu D může také vést k anémii.

Fotografie: Getty Images

Kolik vitaminu D bychom měli denně konzumovat?

Ideální referenční hodnota je 15 mikrogramů/den pro dospělé. Je to však jakási minimální dávka, kterou bychom měli každý den doplnit, ale u některých skupin obyvatel může být potřeba vitamínu D vyšší.

Potraviny bohaté na vitamín D

Mezi na patří zejména:

  • Vaječný žloutek
  • Některé odrůdy hub
  • Mastné ryby, zejména losos, sardinky, sledě a makrely
  • Hořká čokoláda
  • Margaríny a máslo
  • Mléčné výrobky obohacené o vitamin D

Kromě toho je také důležité měnit stravu tak, aby byla vyvážená po celý rok. Ideální je týdenní spotřeba dvou porcí ryb. Čím jsme starší, tím je pro tělo obtížnější syntetizovat a absorbovat vitamin D.

Riziko existuje také u kojenců, novorozenců a postmenopauzálních nebo těhotných žen, jejichž hormonální změny mohou vyvolat demineralizaci kostí. A konečně, pozor by si měli dávat i vegani, u kterých je riziko nedostatku vitamínu D dáno typem konzumované stravy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]