Poznejte rakovinu prsu dříve, než bude pozdě ji řešit. Jasné příznaky vám napoví

Fotografie: Freepik

Když se řekne rakovina prsu, mnohé jedince určitě zamrazí. Jedná se o velmi vážné onkologické onemocnění, které je zpravidla řešené chemoterapií, radioterapií a také odstraněním prsu s nádorem či metastázami. Je to hra o čas. Proto je vhodné myslet především na prevenci a kontrolovat své tělo!

8 varovných příznaků, které mohou souviset s rakovinou prsu

Odborníci se shodují na tom, že žena by se měla například při sprchování či odívání pravidelně kontrolovat. A jak na samovyšetření prsu? To se můžete dozvědět například od svého gynekologa či na instruktážních videích. Nyní si však pojďme povědět, jaké varovné projevy sledovat:

 • Sledujte změny na kůži: jsou vaše prsa náhle svědivá, zarudlá a pokožka je sušší více než obvykle? Potom je nasnadě zpozornět a nechat se vyšetřit lékařem.
Fotografie: Freepik

 • Pohmatem zjišťujte patologické útvary: nejčastěji ženy nahmatají při rakovině prsu bulku v podkoží. Pakliže mezi ně také patříte, nepanikařte a zajděte si na gynekologii. Histologie může nemoc i vyloučit. Podkožní útvary se totiž mohou vytvořit i v důsledku hormonálních změn a může se jednat o nezhoubné cysty. Je ale důležité řešit problém včas.
 • Zaznamenali jste výtok z bradavky: ten nesvědčí nic dobrého. Může se jednat jak o hormonální patologii, tak i o infekci a rakovinu prsu. Vždy je vhodné podrobit se mamografickému vyšetření a důvěřovat dalším lékařským postupům.
 • Nezvyklé zabarvení prsu: pakliže jedno z vašich prsů zarudlo nebo změnilo nezvykle barvu, určitě neváhejte s vyšetřením u lékaře. Abnormální je také odstín fialový.
 • V prsu se tvoří důlky: jakmile zaregistrujete na svém prsu vtahování kůže a tvorbu jakési pomerančové kůže, je vhodné co nejdříve zajít na gynekologii a podstoupit vyšetření. Může se jednat o zánětlivý karcinom prsu.
 • Pociťujete bolestivost bradavky nebo celého prsu: tento příznak nemusí hned předznamenávat vážné onemocnění, je ovšem důležité podrobit se lékařskému vyšetření. Zejména tehdy, jestliže se problémy opakují.

 • Vtažení bradavky: je velmi častým příznakem rakoviny prsu. Neváhejte a navštivte svého gynekologa.
 • Oteklé lymfatické uzliny: pakliže vaše lymfatické uzliny (např. v podpaží) pobolívají a jsou zduřelé, může se jednat o virovou či bakteriální infekci, která může souviset s rakovinou prsu.
Fotografie: Freepik

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu?

Nyní si představme ještě rizikové faktory, které mohou s výskytem rakoviny prsu souviset:

 • Vyšší věk ženy: ohrožené jsou rakovinou prsu hlavně dámy nad 50 let věku. Proto by měly pravidelně podstupovat preventivní prohlídky a kontrolovat se samovyšetřením prsu. Nad 45 let věku pak pojišťovna ženám hradí mamografické vyšetření prsů. Je tedy záhodno ho využít.
 • Rakovina prsu v rodině: je významným rizikovým faktorem. Asi 5 až 10 % případů souvisí s dědičností v tomto ohledu. Proto prevenci rozhodně nepodceňujte, pakliže je někdo z vašich blízkých příbuzných onkologicky nemocný.
 • Nezdravý životní styl: ten nenapomáhá zdraví všeobecně, natož v souvislosti s výskytem rakoviny prsu. Rizikovým je nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret, nedostatek pohybu, obezita a na tuky a cukry bohatá strava.

Zdroj: Mayo Clinic